zasiłek rodzinny

48,00 zł – miesięcznie na dziecko do ukończenia 5 roku życia,
64,00 zł – miesięcznie na dziecko w wieku powyżej 5 roku życia do ukończenia 18 roku życia
68,00 zł – miesięcznie na dziecko w wieku powyżej 18 roku życia do ukończenia 24 roku życia
dodatki do zasiłku rodzinnego, z tytułu:
1000,00 zł – jednorazowo za urodzenia dziecka
400,00 zł / miesiąc - opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego
170,00 zł – miesięcznie ( nie więcej niż 340,00 zł na wszystkie dzieci),
250,00 zł - miesięcznie w przypadku dziecka z orzeczeniem o niepełnosprawności lub o znacznym stopniu niepełnosprawności ( nie więcej niż 500,00 zł na wszystkie dzieci)
1000,00 zł jednorazowo wniosek składa się do 3 miesięcy od dnia narodzin dziecka Jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka (becikowe ustawowe)
420,00 zł – miesięcznie świadczenie pielęgnacyjne
153,00 zł - miesięcznie zasiłek pielęgnacyjny

zasiłki dla bezrobotnych

http://www.mps.gov.pl/index.php?gid=538&#446

· 

Dokładnie myślę tak jak Wy.To co oni proponują to są śmieszne pieniądze.Ja tez jestem na zasiłku wychowawczym,na Sebusia mam zasiłek pielęgnacyjny i rehabilitacyjny i rodzinne na całą trójką.Najzabawniejsze jest to,że na Adriana przez 7 lat dostawałam też pielęgnacyjny ,bo ma astmę oskrzelową.Wyobraźcie sobie ,że teraz po 7 latach mi go zabrali!!!Dziecko biegając ,lub wchodząc po schodach się dusi kaszlem,ma częściowe zwolnienie z w-fu i bierze leki ,a oni stwierdzili,że jest zdrowy.
Przecież to obłęd.
Pisałam odwołanie,ale i tak je odrzucili.Czyste kpiny!!!

UWAGA!!!
Znalazłam
USTAWA
z dnia 12 marca 2004 r.
o pomocy społecznej
Art. 78 ust.7a:
"Starosta może przyznać rodzinie zastępczej jednorazowe świadczenie pieniężne
na pokrycie niezbędnych wydatków związanych z potrzebami przyjmowanego
do rodziny dziecka w wysokości do 150% podstawy"
Jest to poprawka ustawy, z dnia 29 lipca 2005 i obowiązuje od dnia 4
października 2005 r. (Dz.U. 2005 nr 179 poz. 1487).
Pozdrawiam wszystkie rodziny zastępcze


dzieki za informacje - to jakaś ironia losu... - W ubiegłym roku trafiło do nas dwóch chłopców. kiedy zwróciłem się o pomoc na zagospodarowanie usłyszałem w MOPS ze już jest za późno bo właśnie zmieniły się przepisy.... i na zakup wszystkich niezbędnych rzeczy otrzymaliśmy.... 0 zł...

Ale przy okazji mam pytanie:

Czy w przypadku orzeczenia stopnia niepełnosprawności u obu chłopców mogę ubiegac się o status RZ "specjalistycznej", która otrzymuje wynagrodzenie z tytułu świadczonej opieki i wychowania???? ///Jeśli tak to czy w takim wypadku do naszej rodziny PCPR ma prawo dołożyć jeszcze jedno dziecko?///
czy też wolno nam ubiegać się jedynie o zasiłki pielęgnacyjne?? dla dzieci....
będę wdzięczny za odpowiedź...

No wlasnie...wszystko to sa przepisy i przepisy....i ich interpretacja.
Nasze "prorodzinne" panstwo zabezpiecza sie z kazdej strony.
To fakt, ze brane sa pod uwage dochody, ale juz w orzeczeniu o niepelnosprawnosci chyba niekoniecznie, chociaz zastanawiam sie tez, dlaczego dostalam to orzeczenie i to na 2 lata, kiedy inni nie dostaja w ogole lub tylko na rok, moze zawazyla sytuacja materialna jednak..nie wiem.
W kwestii socjalnej owszem, nalezy nam sie rodzinny ( mnie nawet wprowadzono w blad i moglam pobierac rodzinny i wychowawczy od maja zeszlego roku, a zaczne dopiero teraz, sprobuje jakies pismo napisac...moze cos sie uda...) ale pkt. 7 orzeczenia nie kwalifiluje nas do swiadczen pielegnacyjnych, mamy wszak zasilek pielegnacyjny i do widzenia...Takie prawo, ciekawe, czy uda Wam sie odwolac...
W zasadzie ustawodawca ma na uwadze dobro rodziny jak i wyplacalnosc miasta, jakby kazdemu niepelnosprawnemu dawali te 400 zl to bylby dla niech problem wiec jest podzial, do pewnego stopnia niepelnospr. 144 zasilku, od pewnego stopnia - swiadzcenia pielegnacyjne. Mysle, ze to chodzi wlasnie o to...o kase i tyle....W zasadzie ma to rece i nogi....bo ludzi w takiej sytuacji jak my, mowie o sytuacji socjalnej, jest bardzo duzo...jakby MOPS mial wszystkim pomagac tak samo i w tej samej kwocie itd. to by miasto zbankrutowalo bo w takim kraju zyjemy, niestety nie jest to panstwo opiekuncze i trzeba sie z tym pogodzic....ale wiemy tez, ze z naszymi urzedami to bywa roznie i czasem walczac troche dluzej mozna cos uszczknac dla siebie....wiec zawsze warto probowac!
Oby sie Wam udalo...bylibyscie pionierami dla mam dzieci z azs i moze udaloby sie innym mamom wywalczyc wyzsze swiadczenia. Informuj jak tam sie sprawa toczy! Wciaz trzymam kciuki!

· 

a i jeszcze taka uwaga:

Świadczenia pielęgnacyjne nie przysługują, jeżeli:
[...]
4/ Osoba w rodzinie ma ustalone prawo do dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego.

Czyli o ile dobrze rozumiem, albo zasilek wychowawczy albo swiadczenia pielegnacyjne...?

A mnie się wydaje, że Magata ma rację i że nie można pobierać i jednego i drugiego. Albo zasiłek pielęgnacyjny, albo wychowawczy. Obydwa są związane z dochodem w rodzinie i obydwa wiążą się z opieką nad dzieckiem. Jakoś nie chce mi się za bardzo wierzyć, aby mogło być inaczej. Chyba nie w naszym państwie. Oczywiście, jak zawsze, mogę się mylić.

Ja tymczasem zalatwiam zasilek rodzinny z dodatkami czyli wychowawczym i cos tam na niepelnosprawne zdiecko (rehabilitacja itd) razem z zasilkiem pielegnacyjnym wychodzi tego z 650 zl i jestem wsciekla bo okazuje sie, ze wychowawczy moglam miec juz od maja zeszelgo roku razem z 1000 zl za urodzenie dziecka (nie becikowe!!!)...zalezne to ejst od dochodow a ja mialam za wysokie ale nikt mnie nie poinformowal, ze dochody z 2004 roku sa traktowane jako dochod utracony....No i taka dezinformacja wyszla zdaje sie juz od osob decyzyjnych, wiec czekalam do tego roku,az sie zmeini rok rozliczeniowy w US. Kurka! Wsciekla ejstem bo tyle problemow mniej by bylo i wszystko dla Igorka moglo byc lepsze, jakas A-Derma i inne takie....

A, Mata_HAri, od 2005 roku zmienily sie chyba przepisy, zadzwon do swojego US, podobno mozna odliczyc wszystkie poniesione koszta na leki dzieci niepelnosprawnych!!! Moja siosta to jeszcze tez sprawdza, dam znac. Warto wiedziec

Mata Hari, ja sądzę, że chyba nie masz racji w kwestii tych świadczeń rodzinnych, ale oczywiście mogę się mylić. Na mój chłopski rozum zasiłek wychowawczy, zasiłek pielęgnacyjny, dodatek pielęgnacyjny, czy wreszcie świadczenie alimentacyjne to niezależne od siebie środki pieniężne. Zasiłek pielęgnacyjny oraz dodatek pielęgnacyjny otrzymujemy na dziecko z orzeczonym stopniem niepełnosprawności- niezależnie od naszego dochodu. Kryterium dochodowe nie ma również wpływu na świadczenie alimentacyjne. Natomiast jeżeli chodzi o zasiłek wychowawczy i świadczenie pielęgnacyjne to nasze kochane państwo ustaliło pewien próg po przekroczeniu którego nie da nam nawet złamanego grosza. Wynosi on- z tego co pamiętam- 540 zł. na osobę w rodzinie.
Tak więc wydaje mi się, że świadczenia te nie eliminują się nawzajem o ile nie powodują przekroczenia pewnego progu dochodowego. Dowiedzieć się oczywiście należy, ale ja raczej byłbym w tej sprawie dobrej myśli.

W sumie to chyba mnie nie do końca dobrze zrozumiałeś (albo ja się źle wyraziłam). Ja wiem, że zasiłek wychowawczy i świadczenie pielęgnacyjne to dwie różne rzeczy. Zastanawiam się natomiast, czy możliwym jest jednoczesne pobieranie i jednego i drugiego. Podejrzewam, że chyba nie, bo w końcu w przypadku oby świadczeń bazą są niskie zarobki na członka rodziny. Niby w przypadku wychowawczego oboje rodzice mogą pracować, ale to i tak za wiele nie zmienia.

A co to jest dodatek pielęgnacyjny?

Mata Hari
Ja już od tych wszystkich zasiłków, świadczeń i dodatków to mam taką kręciołkę w głowie, że to pewnie ja zamieszałem. Mi po prostu chodzi o to, że o ile nie ma przekroczenia progu dochodowego (540zł.na osobę w rodzinie - chyba) to każde świadczenie przysługuje. W przypadku Magaty( o ile się dobrze orientuję) chodzi tylko o zasiłek wychowawczy i zasiłek pielęgnacyjny, a w tym przypadku państwo nie ustaliło żadnych granic dochodowych.

W okesie zasiłkowym od 01.05.2004 do 31.08.2005 zakłady pracy zatrudniające na dzień 31 marca 2004 co najmniej 5 pracowników wypłacaja tylko; 1) "czyste " zasiłki rodzinne; 2) dodatki z tyt; urodzenia dziecka, kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego, rozpoczęcia roku szkolnego, podjęcia nauki w szkole poza m. zamieszkania, zasiłki pielęgnacyjne. Zakłady pracy (bez względu na ilośc zatrudnionych) nie mają praca wypłacać 1) dod. z tyt opieki nad dzieckiem w okresie urlopu wychowawczego; 2) świadczenia pielęgnacyjnego .. Jeżeli sie spełnia warunek do uzyskania choćby jednego ze świadczen do którego zakład nie jest upoważniony, to z wnioskem o zasiłek rodzinny oraz inne świadczenia należy zgłosić się do urzędu gminy właściwego ze względu na miejsce zamieszkania. Z zasady są to MOPS-y. ZUS wypłaca nadal zasiłki osobom prowadzącym dg i osobom współpracującym z nimi, osobom którym wypłacał zasiłek "przy " rencie, rencie socjalnej, albo rencie rodzinnej do dnia wejścia ustawy

Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje bez względu na dochód rodziny następującym osobom:
dziecku w wieku do lat 16 w przypadku uznania dziecka za niepełnosprawne,
osobie w wieku powyżej lat 16, jeżeli jest niepełnosprawna w stopniu znacznym, jak również w przypadku gdy jest niepełnosprawna w stopniu umiarkowanym, jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku uprawniającym do zasiłku rodzinnego na dziecko
osobie, która ukończyła 75 lat życia
Od 1 marca 2003 r. wysokość zasiłku pielęgnacyjnego wynosi 141,70 zł.

Zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje osobie przebywającej w domu pomocy społecznej, zakładzie opiekuńczo-leczniczym, domu dziecka lub innej placówce opiekuńczo-wychowawczej, z wyjątkiem osób, za które rodzina ponosi odpłatność.

Zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje osobie przebywającej w zakładzie karnym lub poprawczym.

Uprawnienia do zasiłku pielęgnacyjnego ustala się na podstawie jednego z następujących dokumentów:
orzeczenia o niepełnosprawności wydanego przez zespół orzekający o niepełnosprawności,
dokumentu stwierdzającego wiek

Dowiedziałem się, że raz w roku przysługuje mi dofinansowanie do turnusu rehabilitacyjnego. W trakcie wypisywania wniosku do rejonowej placówki PCPR napotkałem na problem. Nie wiem jaki średni dochód wpisać we wniosku, a mianowicie: jestem doktorantem na wyższej uczelni i pobieram z tego tytułu nieopodatkowane stypendium naukowe. Wielkość dochodu ma wpływ na wielkość dofinansowania dlatego zgodnie z instrukcją składanego oświadczenia zamieszczoną we wniosku, cytuję: "Niniejszym oświadczam, że przeciętny średni miesięczny dochód rodziny, w rozumieniu przepisów o zasiłkach rodzinnych, pielęgnacyjnych i wychowawczych, pomniejszony o obciążenie podatkiem dochodowym od osób fizycznych, składkę z tytułu ubezpieczeń emerytalnego, rentowego i chorobowego, określonych w przepisach o systemie ubezpieczeń społecznych, oraz kwotę alimentów świadczonych przez osoby pozostające we wspólnym gospodarstwie domowym na rzecz innych osób", nie wiem czy wielkośc stypendium należy ująć.
W myśl ustawy o "zasiłkach rodzinnych, pielęgnacyjnych" dochód stanowią również stypendia. Z racji tego, że istnieje wiele rodzajó stypendiów: opodatkowane, nieopodatkowane, krajowe, zagraniczne itp. poprosiłem o pomoc najbliższy PCPR. Niestety uzyskane informacje są sprzeczne. Dlatego kieruję do Państwa prośbę o pomoc w tej sprawie. Chciałem się tylko dowiedzieć, czy powinienem ująć wielkość stypendium naukowego - doktoranckiego we wniosku?
Pozdrawiam serdecznie

Ja mam pytanko co do tych dochodów brutto. Bo do komputerów i turnusów doliczałam zasiłek wychowawczy, rodzinne i na kształcenie dziecka niepeł. oprócz pielęgnacyjnego oczywiście. A we wniosku o auto do PFRON jest napisane: "w związku z przytoczoną definicją dochodu brutto przy ustalaniu dochodu w gosp. domowym, nie uwzględnia się:
- świadczeń rodzinnych, dodatków rodzinnych i pielęgnacyjnych......

to mam wpisać swój wychowawczy i rodzinne? Sama już nie wiem raz każą to do odchodu wpisywać raz nie? Może mi ktoś to wyjaśnić?

Witam wszystkich..dzis za oknem pochmurno, ale na szczescie nie pada..
Olesia przeciez to jak wygladasz nie ma nic do rzeczy

Zasiłek pielęgnacyjny
Prawo do zasiłku

Zgodnie z ustawą z dnia 1 grudnia 1994 r. o zasiłkach rodzinnych, pielęgnacyjnych i wychowawczych (Dz. U. z 1998 r. nr 102, poz. 651) zasiłek pielęgnacyjny przysługuje:

dziecku w wieku do lat 16, w przypadku uznania dziecka za niepełnosprawne,
osobie w wieku powyżej 16 lat, jeżeli jest niepełnosprawna w stopniu znacznym, jak również w przypadku gdy jest niepełnosprawna w stopniu umiarkowanym, jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku uprawniającym do zasiłku rodzinnego na dziecko,
osobie, która ukończyła 75 lat życia.
Wysokość zasiłku

Od 1 marca 2003 r. zasiłek pielęgnacyjny wynosi 141,70 zł. Wysokość dochodu rodziny nie ma znaczenia.

Niezbędne dokumenty

Zasiłek pielęgnacyjny jest wypłacany po złożeniu pisemnego wniosku o jego wypłatę wraz z dokumentem potwierdzającym wymagane uprawnienia (orzeczenie o niepełnosprawności, dokument stwierdzający wiek).
www.infoobywatel.gov.pl

Odpowiedź Gestora:
Kwestia związana z opłatą za wydanie dowodu osobistego uregulowana została w Rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie opłaty za wydanie dowodu osobistego z dnia 30 listopada 2000 roku (Dz.U. 2000 Nr 105, poz. 1110).
Zgodnie z § 2 ww. Rozporządzenia opłaty za wydanie dowodu osobistego nie pobiera się od osób:
1. ubiegających się o wymianę dowodu osobistego z powodu jego wady technicznej lub sporządzonego niezgodnie z danymi zawartymi we wniosku,
2. zobowiązanych do wymiany dowodu osobistego z powodu zmiany kodu pocztowego, administracyjnej zmiany nazwy miejscowości, nazwy ulicy, numeru domu lub numeru lokalu,
3. które utraciły dowód osobisty w wyniku klęsk żywiołowych,
4. przebywających w domach pomocy społecznej lub pobierających zasiłek stały z pomocy społecznej albo rentę socjalną,
5. małoletnich przebywających całodobowo w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, młodzieżowych ośrodkach wychowawczych oraz w młodzieżowych ośrodkach socjoterapii.

W związki z tym z opłaty za wydanie dowodu osobistego zwolnione są osoby
pobierające zasiłek stały z pomocy społecznej (o którym mowa w art. 37 ustawy o pomocy społecznej), a nie osoby pobierające świadczenie pielęgnacyjne (o którym mowa w art. 17 ustawy o świadczeniach rodzinnych).

Reasumując, osoby pobierające zasiłek pielęgnacyjny nie są zwolnione z opłaty za wydanie dowodu osobistego i za wydanie dowodu zostanie pobrana od nich opłata w wysokości 30 zł.

Mariola Adamska
GESTOR

ZUS wymaga teraz wyjaśnień

Bo chce ustalić czy przeciętny miesięczny dochód na osobę przekroczył (czy też nie) kwoty stanowiącej 25% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym i/lub czy nie wystąpiła sytuacja wyłączająca prawo do zasiłku - art. 15b ust. 1 i ust. 2, art 15d ustawy z dnia 1 grudnia 1994 r. o zasiłkach rodzinnych, pielęgnacyjnych i wychowawczych (Dz. U. z 1998 r. Nr 102, poz. 651 ze zmianami).
W okresie od 1 czerwca 2002 r. do 31 grudnia 2003 r. zasilek przysługiwał jeżeli przeciętny miesięczny dochód na osobę nie przekroczył w 2001 r. 548 zł - art. 15b ustawy z dnia 1 grudnia 1994 r. o zasiłkach rodzinnych, pielęgnacyjnych i wychowawczych (Dz. U. z 1998 r. Nr 102, poz. 651 ze zmianami).
Sytuacje, w których zasiłek nie przysługuje określa art. 15d ustawy z dnia 1 grudnia 1994 r. o zasiłkach rodzinnych, pielęgnacyjnych i wychowawczych (Dz. U. z 1998 r. Nr 102, poz. 651 ze zmianami).

Witajcie.
Mam taki dylemat. Jestem od roku na urlopie wych. W tym roku udałam się do "opieki" w Gminie (oni teraz wypłacają zasiłki) w kwietniu żeby pobrać druki. Powiedziano mi że przyjmować wnioski będą dopiero w maju. Ponieważ w maju mój mąż przebywał w szpitalu (przeszedł zawał serca) , a do tego mamy niepełnosprawne dziecko , nie mogłam złożyć wniosku w maju. Udałam się 9 czerwca i złożyłam wniosek. Dostałam decyzję że zasiłek wych. udziela mi się od 9 czerwca (czyli za maj nie dostanę) , a rodzinne i pielęgnacyjne od 1 czerwca. Chciałabym zapytać czy dobrze obliczyli i czy jest możliwość odwołania od tej decyzji, i czy mam szansę odzyskać pieniądze. Dotychczas wych. dostawałam z Zus*u i nie miałam problemu dostać wstecz. Po drugie ja się nie prosiłam o zmianę płatnika świadczeń. Czy ze względu na moją sytuację mogę coś zrobić.
Z góry dziękuję za odpowiedź .
Pozdrowienia.

Witam.
Czy można pobierać dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie urlopu wychowawczego na jedno dziecko i świadczenie pielęgnacyjne na drugie (niepełnosprawne) dziecko?
Spotkałem się z dwiema różnymi opiniami: w zakładzie pracy żona dowiedziała się, że można pobierać oba dodatki, natomiast w urzędzie gminy powiedziano mi, że jeden dodatek wyklucza drugi.
Kto ma rację?
Czy oba dodatki mogą być pobierane przez jednego rodzica, czy jeden dodatek np. przez matkę a drugi przez ojca?
Dziękuje za odpowiedź.

coraz częściej ZUS bierze pod uwagę faktyczne dochody (zasiłki rodzinne, pielęgnacyjne, wychowawcze...) na podstawie zaświadczenia z US'u, ale teoretycznie możliwe jest, iż w tym wypadku rządzący wykombinowali sobie sposób na zaoszczędzenie grosza...

trzebaby spytać co o tym myślą w ZUSie, a później (jeśli myślę żeby obniżać świadczenia na tej podstawie) trzeba będzie pokombinować...

czepiam się:
Art. 66 ust. 1: 'Zakład jest państwową jednostką organizacyjną i posiada osobowość prawną.'
czyli ZUS nie jest organem administracji państwowej, a pracownicy urzędnikami (teraz nawet nie muszą kończyć aplikacji, tak jak to miało miejsce przed reformą)

z resztą się zgadzam (tzn. tym co napisał Andrzej), z zastrzeżeniem, że jest Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu postępowania w sprawach rozliczania składek, wypłaconych zasiłków z ubezpieczeń chorobowego i wypadkowego, zasiłków rodzinnych, pielęgnacyjnych i wychowawczych oraz kolejności zaliczania wpłat składek na poszczególne fundusze. (Dz.U. nr 165 poz. 1197 z późn. zm.)

Doczekaliśmy w świadczeniach rodzinnych prawdziwej rewolucji.
Podstawowy zasiłek rodzinny wynosi:
- na pierwsze i drugie dziecko - 43 zł.
- na trzecie - 53 zł.
- na czawrte i kolejne - 66 zł.

Dodatek na kształcenie i rehabilitację dziecka niepełnosprawnego wynosi:
- dla dzieci do 5 lat - 50 zł.
- dla dzieci od 5-24 lat - 70 zł.

Dodatek na naukę dziecka poza miejscem zamieszkania wynosi:
- gdy dziecko tylko dojeżdża do szkoły - 40 zł.
- gdy dziecko mieszka poza domem (internat) - 80 zł.

Dodatek na wychowanie dziecka przez osobę samotną nie przysługuje osobom pracującym i wynosi:
- 170 zł.
- 250 zł. jeśli dziecko jest niepełnosprawne.

Dodatek na wychowanie dziecka przez osobę samotną, bezrobotną, bez prawa do zasiłku wynosi 400 zł. Osoba ta nie może podejmować dodatkowej pracy.

Urlop wychowawczy:
- 400 zł.
Przed pójściem na urlop osoba wychowująca i pobierająca dodatek musi przepracować co najmniej pół roku.

Świadczenie pielegnacyjne:
- 420 zł.
Przysługuje osobom, które z powodu opieki nad dzieckiem niepełnosprawnym zrezygnowały z pracy.

Zasiłek pielęgnacyjny:
- 144 zł.
Aby otrzymać ten zasiłek, dochód na jedną osobę w rodzinie nie może być wiekszy niż 504 zł. Zasiłek ten przyznawany jest na opiekę nad dziecmi niepełnosprawnymi i osobami powyżej 75 roku życia (niezależnie od stanu zdrowia).

ŚWIADCZENIA OKAZJONALNE:

- Narodziny dziecka: 500 zł.
- Rozpoczęcie roku szkolnego: 90 zł. na każde dziecko.

czyli aby ubiegać się o świdczenie pielęgnacyjne trzeba się zwolnić z pracy.... ? a jeżeli pójdę na urlop wychowawczy, nie podejmując pracy, to nie należy mie się? wtedcy tylko zasiłek pielęgnacyjny i jeżeli dochody pozwolą dodatki do rodzinnego (rehabilitacja itp)
hmmmm, co się bardziezj opłaca?
jetem teraz na macierzyńskim, kończy mi się w październiku, potem urlop wypoczynkowy i potem należąło podjąć decyzję co robic.. na pewno nie wracać do pracy, bo nie ma ktor z Natim zostać, ale co dalej ?
hmmm

Hm, ja byłam na wychowawczym 6 lat, bez żadnych podziałów. A niby co masz robić między trzecim a czwartym rokiem życia dziecka?
Do świadczenia pielęgnacyjnego na sto procent nie można pracować. Nie wolno być nawet zarejestrowanym w Urzędzie Pracy. Jest też kryterium dochodowe, dosyć niskie niestety. Jak nie kwalifikujesz się na zasiłek rodzinny, to na świadczenie też nie.
Zawsze bardziej opłaca sie być na wychowawczym. Nawet psychicznie człowiek się lepiej czuje, jesteś na urlopie, a nie na zasiłku z MOPSu.

właśnie coś mi się kojarzyło, że trzeba sięzwolnićz pracy, by dostać to świadczenie pielegnacyjne... a pieniążków chyba tyle sao, co wychowawczego z rodzinnym i dodtakami (jeżeli oczywsice dochody puszczają... )
mnie też się wydaje, że lepiej na wychowawczym, zawsze jest gdzie wrócic, w razie czego.. poza tym, mam fajną pracę, dość dobrze płatną (jak na warunki małej mieściny.... ) i szkoda to zaprzepaścić...
bedę myślała co zrobić.. kombinujemy jakąś pracę na "czarno" wyknywaną wieczorami w domu, może się uda, do tego zasiłek i jakoś powinno być

No i się chyba myliłam
O dofinansowanie ze środków PFRON zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny mogą ubiegać się: 1) osoby niepełnosprawne stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, jeżeli średni miesięczny dochód, w rozumieniu przepisów o zasiłkach rodzinnych, pielęgnacyjnych i wychowawczych, pomniejszony o obciążenie podatkiem dochodowym od osób fizycznych, składkę z tytułu ubezpieczeń emerytalnego, rentowego i chorobowego, określoną w przepisach o systemie ubezpieczeń społecznych, oraz o kwotę alimentów świadczonych przez osoby pozostające we wspólnym gospodarstwie domowym na rzecz innych osób, podzielony przez liczbę osób pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym, obliczony za rok podatkowy poprzedzający rok, w którym składany jest wniosek, nie przekracza kwoty: 50 % przeciętnego wynagrodzenia na osobę we wspólnym gospodarstwie domowym, 65 % przeciętnego wynagrodzenia w przypadku osoby samotnej.

O jakiej zmianie Ustawy Pani pisze?. Jezeli o noweli Ustawy "O Swiadczeniach rodzinnych" (druk Nr 1555) to jest Pani w bledzie.
Prosze sprawdzic od kiedy w/g noweli obowiazuje przyznanie i wyplata zasilku pielegnacyjnego (po nowemu)informuje, ze z dniem 1 wrzesnia 2004r. Jezeli nie dysponuje Pani nowelą, chetnie przesle. Prosze o podanie e-maila.
Jezeli natomiast pisze Pani o
Art. 7. W ustawie z dnia 17 grudnia 2001 r. o zmianie ustawy o funduszu alimentacyjnym, ustawy o zasiłkach rodzinnych, pielęgnacyjnych i wychowawczych i ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. Nr 154, poz. 1791) art. 4 otrzymuje brzmienie:
"Art. 4. Osobom uprawnionym do zasiłku pielęgnacyjnego przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy zasiłek ten przysługuje na zasadach dotychczasowych do czasu utraty ważności dokumentu, na podstawie którego zasiłek pielęgnacyjny był przyznany i wypłacany, nie dłużej jednak niż do dnia 31 maja 2003 r.".

Pozdrawiam.

Deron , proszę mi udzielić informacji, jesli okres zasiłkowy wypłat zasiłków rozinnych, wychowawczych i pielęgnacyjnych przedłużono do 31.12.2003 r. , a projekt ustawy o świadczeniach rodzinnych przewiduje okres zasiłkowy od 1.09.2004 do 31.08. 2005 to co będzie z okresem między 1.01.2004 a 1.08.2004. za bardzo nie rozumiem. Wytłumacz dokładniej . Pozdrawiam, zyczę miłego odpoczynku

ORGAN WLASCIWY czyli wojt, burmistrz, prezydent miasta bedzie wyplacal wszystkie przyslugujace danej rodzienie swiadczenia rodzinne osobom bezrobotnym, osobom pobierajacym do 30.04.2004 zasilek rodzinny lub pielegnacyjny z osrodkow pomocy spolecznej, osobom zatrudnionym u pracodawcy zatrudniajacego w dniu 31 marca nie wiecej niz 4 pracownikow, osobom otrzymaujacym zasilki z ubezpieczenia spolecznego w razie choroby i macierzynstwa, osobom, ktore po 31 kwietnia nabyly prawo do emerytury lub renty, osobom ubiegajacym sie o o swiadczenie pielegancyjne lub dodatek do zasilku rodzinnego z tytulu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego, samotnego wychowywania dziecka i utraty prawa do zasilu dla bezrobotnych lub samotnego wychowywania dziecka. PRACODAWCA zatrudniajacy w dniu 31 marca 2004 roku co najmniej 5 pracownikow osobom pozostajacym w czasie trwania zatrudnienia wyplaca: zasilek pielegnacyjny, zasilek rodzinny wyplacany lacznie z dodatkami z tytulu urodzenia dziecka, rozpoczecia roku szkolnego, podjecia przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania, ksztalcenia i rehabilitacji dziecka niepelnospr. ZUS osobom pobierajacym do 30 kwietnia 2004r. z ZUS emeryture lub rente, osobom prowadzacym pozarolnicza dzialalnosc gospodarcza, osobom duchownym wyplaca zasilki pielegnacyjne, rodzinne wyplacany lacznie z dodatkami z tytulu ksztalcenia i rehabilitacji dziecka niepelnospr. rozpoczecia roku szkolnego, podjecia przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania, urodzenia dziecka. Ufffff.....mam nadzieje ze nic nie opuscilam. W razie czego pytaj!

W związku z wejściem w życie z dniem 1 maja 2004 r. ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. nr 228, poz. 2255 i z 2004 r. Nr 35, poz. 305) oraz koniecznością rozliczenia w ciężar składek na ubezpieczenia kwot wypłaconych zasiłków rodzinnych, dodatków do zasiłku rodzinnego oraz zasiłków pielęgnacyjnych określonych przepisami tej ustawy, ulegnie zmianie sposób wypełniania imiennego raportu miesięcznego o należnych składkach i wypłaconych świadczeniach ZUS RCA.

W związku z powyższym, począwszy od dokumentów rozliczeniowych sporządzanych za maj 2004 r., w formularzu ZUS RCA w bloku III.C pole 03, którego opis brzmi "kwota wypłaconego zasiłku wychowawczego", należy wykazać kwoty wypłaconych dodatków do zasiłku rodzinnego (dodatki z tytułu urodzenia dziecka, kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego, rozpoczęcia roku szkolnego, podjęcia przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania).

Bez zmian pozostaje natomiast sposób wykazywania kwot zasiłków rodzinnych i pielęgnacyjnych.

Narazie nie wiadomo jak bedzie w/g nowych zasad ma być jeden zasiłek i do niego dodatki pielęgnacyjne rodzinne itd.Skoro przysługuje Ci zasiłek wychowawczy od wrzesnia to go załatwiaj nie czekaj co bedzie zresztą Zus Ci nie wypłaci zasiłku wstecz za okres nie dłuzszy niż miesiąc a co do wymiaru urlopu nie słyszałam że mają być zmiany .

zas. rodzinny bez takich dodatków jak:
- dod. z tyt. opieki nad dzieckiem w okresie urlopu wychowawczego
- dod. z tyt. samotnego wychowywania dziecka
- dot. z tyt. sam. wych. dziecka i utraty prawa do zasiłku dla bezrobotnych na skutek upływu ustawowego okresu jego pobierania
- świadczenia pielęgnacyjnego z tyt, rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w zw. z koniecznością opieki nad dzieckiem legitymującym się orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności, albo znacznym st. niepełnospr.
-zasiłku pielęgnacyjnego
W związku z powyższym jeżeli pracownik spełnia warunki do uzyskania choćby jednego z pow. świadczeń po wypłatę zasiłku rodzinnego oraz wymienione świadczenia zgłasza się do urzędu gminy właściwego ze względu zamieszkania

Jestem bezrobotną matką samotnie wychowyjącą dziecko niepełnosprawne (orzeczenie o niepełnosprawności z powodu ADHD), dochód na członka rodziny czykli mnie i syna wynosi 294zł ( w skład dochodu wchodzi: zasiłek rodzinny, pielęgnacyjny, za rehabilitację, alimenty, dodatek dla samotnie wychowujących, zasiłek wychowawczy dla dziecka niepełnosprawnego). Mój syn w tym roku poszedł do pierwszej klas i dostał w szkole podręczniki które miały być w ramach wyprawki dla ucznia tymczase dyr. szkoły poinformowała mnie że mam za te książki zapłacić gdyż nie spełniam warunków na przyznanie wyprawki dla ucznia. Po mojej interwencji powiedziała że tego już nie da się zmienić gdyż komisja zatwierdziła protokoły a za książki mogę zapłacić ze stypendium socjalnego. Czy to jest zgodne z prawem? Dlaczego mam płacić za wyprawkę ze stypendium za które miałam zamiar kupić dziecku buty i ubranie na zimę? Gdzie mogę się odwołać od decyzji dyrektora szkoły?

Jeżeli przysługuje Ci urlop wypoczynkowy, to tak, a później urlop wychowawczy. A może przysługuje Ci zasiłek wychowawczy? Dochód męża netto za 2002 rok, dzielisz na wszystkich członków rodziny, jeżeli nie przekracza 504zł na osobę w rodzinie, należy Ci się zasiłek rodzinny i zasiłek wychowawczy 400zł. Piszesz, że córeczka ma wadę serca, więc możesz ubiegać się też o zasiłek pielęgnacyjny.

Już mam :
artykułem 40 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U.nr 228, poz.2255)dokonano zmian w ustawie z dnia 1 grudnia 1994 r. o zasiłkach rodzinnych, pielęgnacyjnych i wychowawczych. Zgodnie ze zmianą brzmienia ust. 2a w art. 2 tej ustawy okres zasiłkowy trwający od dnia 1 czerwca 2002 r. do dnia 31 grudnia 2003 r. został przedłużony do dnia 30 kwietnia 2004 r.

w formularzu ZUS RCA w bloku III.C pole 03, którego opis brzmi "kwota wypłaconego zasiłku wychowawczego", należy wykazać kwoty wypłaconych dodatków do zasiłku rodzinnego (dodatki z tytułu urodzenia dziecka, kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego, rozpoczęcia roku szkolnego, podjęcia przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania).

Bez zmian pozostaje natomiast sposób wykazywania kwot zasiłków rodzinnych i pielęgnacyjnych.

cześć mamusie
47 złotych to jest dodatek rodzinny, 400 złotych to jest zasiłek na urlopie wychowawczym, 500 złotych to zasiłek porodowy, są jeszcze zasiłki dla samotnie wychowujących 170 złotych i dla samotnie wychowujących bezrobotnych i pielęgnacyjny
Jeżeli dochód na jedną osobę w rodzinie w roku 2002 nie przekracza 504 złote to można starać się o zasiłek rodzinny i w zależności od sytuacji : poród -o zasiłek porodowy 500 zł
wychowawczy - zasiłek wychowawczy 400zł
Np mój dochód nie przekracza 504 zł na osobę rodzę dziecko dostaję jednorazowo 500 zł zasiłku porodowego, dodatkowo 47 złotych miesięcznie rodzinnego na dziecko, jestem np samotną matką więc dodatkowo otrzymuję 170 zł zasiłku dla samotnych matek
po 16 tygodniach macierzyńskiego decyduję się na urlop wychowawczy więc oprócz dotychczasowych zasiłków dostaję jeszcze 400 zł zasiłku wychowawczego co łącznie daje mi 617 zł miesięcznie (zasiłek wychowawczy można otrzymać pod warunkiem że wychowawczy będzie trwał dłużej niż 3 miesiące)

Aby dostać te zasiłki należy z Urzędu Skarbowego wziąć wniosek o obliczenie dochodu za rok 2002 wypełnić i złorzyć w tymże urzędzie , po 7 dniach roboczych od złożenia otrzymujemy zaświadczenie o dochodzie, następnie wypełniamy wniosek o przyznanie prawa do zasiłku rodzinnego dołączamy zaświadczenie o dochodzie i inne wymagane dokumenty(zaświadczenia i dowody, m.in. kopia dokumentu stwierdzającego tożsamość osoby uprawnionej, kopia skróconego odpisu aktu urodzenia dziecka, zaświadczenie o uczęszczaniu dziecka w wieku powyżej 18 lat do szkoły lub szkoły wyższej, orzeczenie o niepełnosprawności albo orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności - jeżeli członkiem rodziny jest dziecko niepełnosprawne.)

pozdrawiam
<a href="http://www.babysfirstsite.com"> </a>

dobra, to juz sie odezwe i wytlumacze, bo wczoraj wchodze na konto a tam kasa, kilka dni wczesniej! W szoku bylam.
Ja sie zdziwilam bo mi przyslali decyzje o zasilku wychowawczym a nie przyslali decyzji o zasilku pielegnacyjnym, a zlozylam papiery o niego jakies 2 tyg. pred papierami o wychowawczy. W tej decyzji, ktora do mnie dotarla bylo napisane: " dodatek do zasiłku rodzinnego z tytulu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego - opieka nad dzieckiem niepelnosprawnym, przyznany na Igora w kwocie 400 zl na okres ...do 31.08.06" (wredni co? co kilka miesiecy trzeba biegac z papierami do nich...) No i sie zastanawialam nad tym fragmentem "opieka nad dzieckiem niepelnosprawnym" czy mi tu przypadkiem nie zawarli tego zasilku pielegnacyjnego. Ale to przeciez troche niedorzeczne...bo on jest niezalezny od dochodow, jak mowi Artur i w ogole jest oddzielnym zasilkiem. Ale sie zdziwilam ze tam tez wyszczegolnili ta niepelnosprawnosc...

No i przyslali i wychowawczy i zasilek pielegnacyjny Z radosci splacilam dlugi za biezace rachunki i czuje sie jakbym wygrala wczoraj to 12 mln w totka

A na marginesie, sama sie wkopalam, bo ja od kwietnia nie powinnam miec zadnych dochodow biorac ten zasilek...A w piatek, sobote i dzis pracowalam sobie na meczach i wypisalam delegacje sedziowskie na siebie, tak odruchowo no i mam w maju dochody. Jak do tego dojda to bede musiala oddac zasilek za 2 m-ce...Ale mysle sobie tak...oni prosza o przedstawienie dochodow za caly rok, ktory ich interesuje, aktulanie do sierpnia tego roku pokazuje sie dochody z 2004 r. wiec jak mi sie bedzie konczyl wychowawczy to dopiero beda chcieli zobaczyc dochody za 2006. Skoro biore zasilek od kwietnia, to przeciez do tego kwietnia moglam miec dochody wiec jak mi US wystawi papierek z dochodami to nie wyszczegolni miesiecy ...a tego byly takie grosze, ze chyba nie beda wnikac...Na to licze Kombinuje teraz, bo mam stracha No chyba ,ze oni na biezaco sprawdzaja z US, ale nie sadze, bo po co by wtedy prosili interesantow, zeby sami zalatwiali te papiery...nikomu sie nie chce tego robic...Wiec licze, ze przeocza

Ale sie rozgadalam....

to jest tak:
1. zasilek rodzinny 43 zl
do zasilku rodzinnego sa dodatki:
2. dodatek wychowawczy - owe 400 zl
3. dodatek na ksztalcenie i erhabilitacje dziecka niepelnosprawnego 50 zl

a oprocz tego zasilek pielegnacyjny ten z orzeczenia o niepelnosprawnosci: 144 zl

Przepisy o pomocy społecznej znajdują się w różnych ustawach i rozporządzeniach. Zawierają je m.in.:

Ustawa z dnia 29 listopada 1990 roku o pomocy społecznej
(DzU z 1998 roku nr 64, poz. 414 ze zmianami),
Ustawa z dnia 2 lipca 1994 roku o najmie lokali i dodatkach mieszkaniowych
(DzU z 1998 roku nr 120, poz. 787 ze zmianami),
Ustawa z dnia 1 grudnia 1994 roku o zasiłkach rodzinnych, pielęgnacyjnych i wychowawczych
(DzU z 1998 roku nr 102, poz. 651 ze zmianami),
Ustawa z 24 stycznia 1991 roku o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego
(DzU z 1997 roku nr 142, poz. 950 ze zmianami),
Ustawa z dnia 25 czerwca 1997 roku o cudzoziemcach
(DzU nr 114, poz. 739 ze zmianami),
Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych
(DzU nr 23, poz. 776 ze zmianami),
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 12 października 1999 roku w sprawie pomocy dla osób przybyłych do Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie wizy repatriacyjnej
(DzU nr 87, poz. 968 ze zmianą),
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 września 2000 roku w sprawie domów pomocy społecznej
(DzU nr 82, poz. 929),
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 1 września 2000 roku w sprawie placówek opiekuńczo-wychowawczych
(DzU nr 80, poz. 900),
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 26 września 2000 roku w sprawie rodzin zastępczych
(DzU nr 83, poz. 939),
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 5 października 1993 roku w sprawie określenia zakresu i form oraz trybu udzielania kobietom w ciąży oraz wychowującym dziecko pomocy w zakresie opieki socjalnej i prawnej
(DzU nr 97, poz. 441 ze zmianami),

nie wiem jakie było w ubiegłym roku kryterium, w tym roku wklejam ze strony:

Kryteria dochodowe

Kryterium dochodowe obowiązujące osoby niepełnosprawne ubiegające się o dofinansowanie zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze
Przeciętny miesięczny dochód rodziny, w rozumieniu przepisów o zasiłkach rodzinnych, pielęgnacyjnych i wychowawczych – obecnie ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. Nr 228, poz. 2255 z późn. zm.), pomniejszony o obciążenie zaliczką na podatek dochodowy od osób fizycznych, składkę z tytułu ubezpieczeń emerytalnego, rentowego i chorobowego, określoną w przepisach o systemie ubezpieczeń społecznych oraz o kwotę alimentów świadczonych przez osoby pozostające we wspólnym gospodarstwie domowym, obliczony za rok podatkowy poprzedzający rok, w którym składany jest wniosek nie przekracza kwoty:

50% przeciętnego wynagrodzenia na osobę we wspólnym gospodarstwie domowym tj. 1 213,64 zł
65% przeciętnego wynagrodzenia w przypadku osoby samotnej tj. 1 577,73 zł

Kryterium dochodowe obowiązujące osoby niepełnosprawne ubiegające się o dofinansowanie uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym
Przeciętny miesięczny dochód rodziny, w rozumieniu przepisów o zasiłkach rodzinnych, pielęgnacyjnych i wychowawczych – obecnie ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. Nr 228, poz. 2255 z późn. zm.), pomniejszony o obciążenie podatkiem dochodowym od osób fizycznych, składkę z tytułu ubezpieczeń emerytalnego, rentowego i chorobowego, określoną w przepisach o systemie ubezpieczeń społecznych oraz o kwotę alimentów świadczonych przez osoby pozostające we wspólnym gospodarstwie domowym, obliczony za rok podatkowy poprzedzający rok, w którym składany jest wniosek nie przekracza kwoty:

50% przeciętnego wynagrodzenia na osobę we wspólnym gospodarstwie domowym tj. 1 213,64 zł
65% przeciętnego wynagrodzenia w przypadku osoby samotnej tj. 1 577,73 zł
Przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej – obowiązujące od 1 września 2006 roku – wynosi 2 427,27 zł

Pozdrawiam
­

Świadczenie pielęgnacyjne

Świadczenie pielęgnacyjne z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością opieki nad dzieckiem przysługuje matce lub ojcu dziecka albo opiekunowi faktycznemu dziecka, jeżeli nie podejmuje lub rezygnuje z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad dzieckiem legitymującym się orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji, albo orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.
Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje w wysokości 420 zł. Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekracza kwoty 583 zł. miesięcznie. Świadczenie pielęgnacyjne przysługujące za niepełne miesiące kalendarzowe wypłaca się w wysokości 1/30 świadczenia pielęgnacyjnego za każdy dzień. Należną kwotę świadczenia zaokrągla się do 10 groszy w górę.

Świadczenia pielęgnacyjne nie przysługują, jeżeli:
1) osoba sprawująca opiekę ma ustalone prawo do emerytury, renty, renty socjalnej, zasiłku stałego, zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego;
2) osoba wymagająca opieki:
a) pozostaje w związku małżeńskim,
b) została umieszczona w rodzinie zastępczej, w specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym i korzysta w nim z całodobowej opieki albo w związku z koniecznością kształcenia, rewalidacji lub rehabilitacji w placówce zapewniającej całodobową opiekę przez co najmniej 5 dni w tygodniu, z wyjątkiem zakładów opieki;
3) osoba w rodzinie ma ustalone prawo do wcześniejszej emerytury na to dziecko;
4) osoba w rodzinie ma ustalone prawo do dodatku do zasiłku rodzinnego albo do świadczenia pielęgnacyjnego na to lub na inne dziecko w rodzinie.

ze strony http://www.mps.gov.pl/index.php?gid=305
MPiPS

Dla zainteresowanych, którzy mają dziecko niepełnosprawne w ośrodku całodobowym i stracili prawo do świadczenia pielęgnacyjnego mam dobre wieści .
Jest już projekt zmian w ustawie o świadczeniach rodzinnych:
"Art. 17. 1. Świadczenie pielęgnacyjne z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością opieki nad dzieckiem przysługuje matce lub ojcu dziecka albo opiekunowi faktycznemu dziecka, jeżeli nie podejmuje lub rezygnuje z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad dzieckiem legitymującym się orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji, albo orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.
(...)
5. Świadczenia pielęgnacyjne nie przysługują, jeżeli:
1)osoba sprawująca opiekę ma ustalone prawo do emerytury, renty, renty socjalnej, zasiłku stałego, zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego,
2)osoba wymagająca opieki:
a)pozostaje w związku małżeńskim,
b)została umieszczona w rodzinie zastępczej, albo w związku z koniecznością kształcenia, rewalidacji lub rehabilitacji w placówce zapewniającej całodobowa opiekę, w tym w specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym i korzysta w nim z całodobowej opieki albo w związku z koniecznością kształcenia, rewalidacji lub rehabilitacji w placówce zapewniającej całodobową opiekę przez co najmniej 5 dni w tygodniu (ma być: przez więcej niż 5 dni w tygodniu), z wyjątkiem zakładów opieki zdrowotnej;
3)osoba w rodzinie ma ustalone prawo do wcześniejszej emerytury na to dziecko;
4)osoba w rodzinie ma ustalone prawo do dodatku do zasiłku rodzinnego, o którym mowa w art. 10, albo do świadczenia pielęgnacyjnego na to lub na inne dziecko w rodzinie."

czy ktos ma zestawienie wysokości poszczególnych zasiłków od 1999?

ZUS wypłaci wstrzymane zasiłki

Matki, które między 1 września 1999 roku a 30 kwietnia 2004 roku pobierały zasiłek wychowawczy i urodziły kolejne dziecko, nabywając tym samym prawo do zasiłku macierzyńskiego a tracąc prawo do wychowawczego, mogą odzyskać utracone pieniądze. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaci je na podstawie wniosków złożonych najpóźniej do 11 maja 2006 r.

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że § 12 pkt.1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 2 sierpnia 1999 r. w sprawie określenia wzorów dokumentów i innych dowodów niezbędnych do ustalenia prawa do zasiłku rodzinnego, pielęgnacyjnego i wychowawczego oraz szczegółowych zasad i trybu wypłaty tych zasiłków (obowiązującego w okresie od 1 września 1999 r. do 1 maja 2002 r.) jest niezgodny z Konstytucją. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej uznało, że werdykt Trybunału odnosi się także do § 29 rozporządzenia z 16 kwietnia 2002 r., które obowiązywało w okresie od 2 maja 2002 r. do 30 kwietnia 2004 r.

Oba przepisy nakazywały wstrzymanie wypłaty zasiłku wychowawczego, gdy w czasie jego pobierania kobieta urodziła kolejne dziecko i nabyła prawo do zasiłku macierzyńskiego. Obecnie osoby zainteresowane mogą wystąpić o wypłatę tych zasiłków. Muszą jedynie złożyć wniosek i udowodnić swoje uprawnienia.

"Wszyscy zainteresowani otrzymają niezbędne informacje w każdym oddziale i inspektoracie Zakładu. Nasi pracownicy służą wszelką pomocą" - zapewnia Aleksandra Wiktorow, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Wnioski należy składać do 11 maja w jednostkach terenowych ZUS właściwych ze względu na miejsce zatrudnienia w czasie korzystania z urlopu wychowawczego. Wniosek może być także złożony w najbliższym oddziale Zakładu, jeżeli jest to bardziej dogodne dla osoby zainteresowanej.

Świadczeniami rodzinnymi są:

1) zasiłek rodzinny oraz dodatki do zasiłku rodzinnego,

2) jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka,

3) świadczenia opiekuńcze: zasiłek pielęgnacyjny i świadczenie pielęgnacyjne.

O zasiłek rodzinny można ubiegać się, jeżeli spełnia się kryteria dochodowe. Przyznanie dodatków do zasiłku uzależnione jest od indywidualnej sytuacji finansowej i rodzinnej osoby ubiegającej się.

Obecnie można ubiegać się o następujące dodatki:

1) Dodatek z tytułu urodzenia dziecka

2) Dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego

3) Dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka

4) Dodatek z tytułu wychowywania dziecka w rodzinie wielodzietnej

5) Dodatek z tytułu kształcenia i rehabilitacji dziecka

6) Dodatek z tytułu podjęcia przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania

7) Dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego

Weryfikacja kryteriów dochodowych uprawniających do świadczeń rodzinnych oraz kwot świadczeń.

Ustawa z dnia 23 listopada 2003 roku o świadczeniach rodzinnych (tekst jednolity: Dz. U. Nr 139, poz. 992 z późn. zm.) przewiduje w art. 18 ust. 1, iż kwoty, kryteriów dochodowych uprawniających do świadczeń, oraz wysokości świadczeń rodzinnych podlegają weryfikacji co 3 lata, z uwzględnieniem wyników badań progu wsparcia dochodowego rodzin.
Pierwszej weryfikacji dokonano w 2006 roku, w wyniku czego podniesione zostały kwoty niektórych rodzajów świadczeń rodzinnych. Data najbliższej weryfikacji przypada na dzień 1 września 2009 r.
W resorcie już trwają niezbędne prace, zmierzające do przygotowania tej weryfikacji, w tym przeprowadzenia przez Instytut Pracy i Spraw Socjalnych kolejnego badania progu wsparcia dochodowego rodzin.

zasiłek rodzinny

Można ubiegać się o odroczenie, rozłożenie na raty lub nawet umorzenie.
Organem właściwym do ubiegania się o odroczenie, rozłożenie lub umorzenie mandatu jest Wojewoda właściwego województwa dla osoby ukaranej mandatem. postępowanie w sprawach umarzania, odraczania oraz rozkładania na raty spłat należności pieniężnych z tytułu mandatów karnych wszczyna się wyłącznie na wniosek zainteresowanego, czyli osoby ukaranej mandatem.
Podstawą odroczenia terminu płatności jak i rozłożenia należności na raty jest ustalenie trudnej sytuacji majątkowej ukaranego. W tym celu do wniosku osoby ukaranej należy dołączyć:
1. Zaświadczenie potwierdzające wysokość dochodu osiąganego z tytułu:
- wynagrodzenia za pracę (z ostatnich trzech miesięcy poprzedzających złożenie wniosku), wynagrodzenia z tytułu umowy - zlecenia, umowy o dzieło,
- prowadzenia własnej działalności gospodarczej, dochodów osiąganych z gospodarstwa rolnego, dochodów osiąganych z najmu, dzierżawy,
- uzyskanych śświadczeń rentowych lub emerytalnych, a także śświadczeń z pomocy społecznej i funduszu alimentacyjnego,
- pobieranych śświadczeń z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa,
- pobieranych zasiłków: rodzinnego, pielęgnacyjnego, wychowawczego, dla bezrobotnych.
2. Dokument potwierdzający przysługujące prawa majątkowe w stosunku do majątku ruchomego i nieruchomego.
3. Dokument potwierdzający posiadanie statusu osoby bezrobotnej.
4. Dokumenty potwierdzające stałe obciążenia z tytułu:
- opłat za lokal mieszkalny,
- opłat za użytkowanie wieczyste,
- podatków od nieruchomości,
- opłat za dostarczane media,
- spłat rat zaciągniętych kredytów,
- kosztów leczenia i rehabilitacji wnioskodawcy i osób będących we wspólnym gospodarstwie,
- obowiązku alimentacyjnego,
- innych zobowiązań.
5. Dokument wyjaśniający, czy współmałżonek i inni członkowie rodziny będący we wspólnym gospodarstwie pozostaje bez pracy (zaświadczenie z urzędu pracy), czy też wspólnie przyczyniają się finansowo do utrzymania gospodarstwa domowego (zaświadczenie o osiąganym dochodzie).
7. Kopia mandatu karnego kredytowanego (odcinek „C”) lub kopia tytułu wykonawczego.
W zależności od aktualnych możliwości finansowych osób ukaranych mandatami, rozłożenie ich spłaty następuje maksymalnie na 12 rat miesięcznych
Umorzenie należności z mandatu karnego może nastąpić jeśli z okoliczności sprawy wynika, że możliwości finansowe ukaranego nie pozwolą nawet na pokrycie kosztów postępowania egzekucyjnego.
Wojewoda – zgodnie z terminami przewidzianymi dla załatwienia sprawy w trybie administracyjnym ma 1 miesiąc na wydanie decyzji w przedmiocie składanego wniosku.
W przypadku braku satysfakcjonującej decyzji Wojewody – stronie przysługuje odwołanie do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w terminie 14 dni od dnia otrzymania decyzji.
Podstawa prawna rozłożenia mandatu na raty: Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 29 czerwca 2006r. w sprawie sposobu i trybuumarzania,odraczania lub rozkładania na raty spłat należności pieniężnych, do których nie stosuje się przepisów ustawy - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2006r. Nr 117, poz. 791)

Ustawa o zmianie ustawy o ubezpieczeniach społecznych (Dz.U.98.137.887)

Art.1.
W ustawie o ubezpieczeniach społecznych wprowadza się następujące zmiany:

a) Art.6.1 otrzymuje brzmienie:
Art. 6.1. Obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają, z zastrzeżeniem ust. 3 i 6 oraz art. 8 i 9, osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej są:

1) pracownikami, z wyłączeniem osób bezrobotnych podejmujących pracę na okres przynajmniej jednego roku - przez pierwsze 6 miesięcy, a także prokuratorów

2) osobami wykonującymi pracę nakładczą,

3) członkami rolniczych spółdzielni produkcyjnych i spółdzielni kółek rolniczych, zwanymi dalej „członkami spółdzielni”,

4) osobami wykonującymi pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, zwanymi dalej „zleceniobiorcami”, oraz osobami z nimi współpracującymi, z zastrzeżeniem ust. 4,

5) osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność oraz osobami z nimi współpracującymi, z wyłączeniem pierwszych 12 miesięcy od momentu zarejestrowania działalności gospodarczej

6) posłami i senatorami pobierającymi uposażenie, zwanymi dalej „posłami i senatorami”,

7) osobami pobierającymi stypendium sportowe, zwanymi dalej „stypendystami sportowymi”,

7a) pobierającymi stypendium słuchaczami Krajowej Szkoły Administracji Publicznej,

8) osobami wykonującymi odpłatnie pracę, na podstawie skierowania do pracy, w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania,

9) osobami pobierającymi zasiłek dla bezrobotnych oraz absolwentami pobierającymi stypendium w okresie odbywania szkolenia lub stażu, na które zostali skierowani przez powiatowy urząd pracy, zwanymi dalej „bezrobotnymi”,

10) duchownymi,

11) żołnierzami niezawodowymi w służbie czynnej,

12) osobami odbywającymi zastępcze formy służby wojskowej,

13) żołnierzami zawodowymi,

14) funkcjonariuszami Policji,

15) funkcjonariuszami Urzędu Ochrony Państwa,

16) funkcjonariuszami Straży Granicznej,

17) funkcjonariuszami Państwowej Straży Pożarnej,

18) funkcjonariuszami Służby Więziennej,

18a) funkcjonariuszami Służby Celnej,

18b) funkcjonariuszami Biura Ochrony Rządu,

19) osobami przebywającymi na urlopach wychowawczych lub pobierającymi zasiłek macierzyński albo zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego,

20) osobami pobierającymi świadczenia socjalne wypłacane w okresie urlopu oraz osobami pobierającymi zasiłek socjalny wypłacany na czas przekwalifikowania zawodowego i poszukiwania nowego zatrudnienia, wynikające z odrębnych przepisów lub układów zbiorowych pracy.


b) Art.7 uzyskuje brzmienie:
Art. 7. Prawo do dobrowolnego objęcia ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi przysługuje:

1) małżonkom pracowników skierowanych do pracy w przedstawicielstwach dyplomatycznych, urzędach konsularnych, w stałych przedstawicielstwach przy Organizacji Narodów Zjednoczonych i w innych misjach specjalnych za granicą, w instytutach, ośrodkach informacji i kultury za granicą,

2) osobom, które z powodu sprawowania opieki nad członkiem rodziny spełniającym warunki do przyznania zasiłku pielęgnacyjnego nie podlegają ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułów, o których mowa w art. 6 ust. 1 i 2,

3) obywatelom polskim wykonującym pracę za granicą w podmiotach zagranicznych oraz obywatelom polskim wykonującym pracę w podmiotach zagranicznych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli podmioty te nie posiadają w Polsce swojej siedziby ani przedstawicielstwa,

4) studentom oraz uczestnikom dziennych studiów doktoranckich, jeżeli nie podlegają ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z innego tytułu,

5) alumnom seminariów duchownych, nowicjuszom, postulantom i juniorystom do ukończenia 25 roku życia,

6) osobom prowadzącym pozarolniczą działalność oraz osobom z nimi współpracującymi, przez pierwsze 12 miesięcy od momentu zarejestrowania działalności gospodarczej,

7) bezrobotnym podejmującym pracę na okres przynajmniej jednego roku, przez 6 pierwszych miesięcy od momentu podjęcia pracy.


Art. 2.
Ustawa wchodzi w życie w 1 sierpnia 2009 roku.

Szmajdziński:

Ustawa o zmianie ustawy o ubezpieczeniach społecznych (Dz.U.98.137.887)

Art.1.
W ustawie o ubezpieczeniach społecznych wprowadza się następujące zmiany:

a) Art.6.1 otrzymuje brzmienie:
Art. 6.1. Obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają, z zastrzeżeniem ust. 3 i 6 oraz art. 8 i 9, osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej są:

1) pracownikami, z wyłączeniem osób bezrobotnych podejmujących pracę na okres przynajmniej jednego roku - przez pierwsze 6 miesięcy, a także prokuratorów

2) osobami wykonującymi pracę nakładczą,

3) członkami rolniczych spółdzielni produkcyjnych i spółdzielni kółek rolniczych, zwanymi dalej „członkami spółdzielni”,

4) osobami wykonującymi pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, zwanymi dalej „zleceniobiorcami”, oraz osobami z nimi współpracującymi, z zastrzeżeniem ust. 4,

5) osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność oraz osobami z nimi współpracującymi, z wyłączeniem pierwszych 12 miesięcy od momentu zarejestrowania działalności gospodarczej

6) posłami i senatorami pobierającymi uposażenie, zwanymi dalej „posłami i senatorami”,

7) osobami pobierającymi stypendium sportowe, zwanymi dalej „stypendystami sportowymi”,

7a) pobierającymi stypendium słuchaczami Krajowej Szkoły Administracji Publicznej,

8) osobami wykonującymi odpłatnie pracę, na podstawie skierowania do pracy, w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania,

9) osobami pobierającymi zasiłek dla bezrobotnych oraz absolwentami pobierającymi stypendium w okresie odbywania szkolenia lub stażu, na które zostali skierowani przez powiatowy urząd pracy, zwanymi dalej „bezrobotnymi”,

10) duchownymi,

11) żołnierzami niezawodowymi w służbie czynnej,

12) osobami odbywającymi zastępcze formy służby wojskowej,

13) żołnierzami zawodowymi,

14) funkcjonariuszami Policji,

15) funkcjonariuszami Urzędu Ochrony Państwa,

16) funkcjonariuszami Straży Granicznej,

17) funkcjonariuszami Państwowej Straży Pożarnej,

18) funkcjonariuszami Służby Więziennej,

18a) funkcjonariuszami Służby Celnej,

18b) funkcjonariuszami Biura Ochrony Rządu,

19) osobami przebywającymi na urlopach wychowawczych lub pobierającymi zasiłek macierzyński albo zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego,

20) osobami pobierającymi świadczenia socjalne wypłacane w okresie urlopu oraz osobami pobierającymi zasiłek socjalny wypłacany na czas przekwalifikowania zawodowego i poszukiwania nowego zatrudnienia, wynikające z odrębnych przepisów lub układów zbiorowych pracy.


b) Art.7 uzyskuje brzmienie:
Art. 7. Prawo do dobrowolnego objęcia ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi przysługuje:

1) małżonkom pracowników skierowanych do pracy w przedstawicielstwach dyplomatycznych, urzędach konsularnych, w stałych przedstawicielstwach przy Organizacji Narodów Zjednoczonych i w innych misjach specjalnych za granicą, w instytutach, ośrodkach informacji i kultury za granicą,

2) osobom, które z powodu sprawowania opieki nad członkiem rodziny spełniającym warunki do przyznania zasiłku pielęgnacyjnego nie podlegają ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułów, o których mowa w art. 6 ust. 1 i 2,

3) obywatelom polskim wykonującym pracę za granicą w podmiotach zagranicznych oraz obywatelom polskim wykonującym pracę w podmiotach zagranicznych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli podmioty te nie posiadają w Polsce swojej siedziby ani przedstawicielstwa,

4) studentom oraz uczestnikom dziennych studiów doktoranckich, jeżeli nie podlegają ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z innego tytułu,

5) alumnom seminariów duchownych, nowicjuszom, postulantom i juniorystom do ukończenia 25 roku życia,

6) osobom prowadzącym pozarolniczą działalność oraz osobom z nimi współpracującymi, przez pierwsze 12 miesięcy od momentu zarejestrowania działalności gospodarczej,

7) bezrobotnym podejmującym pracę na okres przynajmniej jednego roku, przez 6 pierwszych miesięcy od momentu podjęcia pracy.


Art. 2.
Ustawa wchodzi w życie w 1 sierpnia 2009 roku.

Kto z Pań i Panów Posłów jest za przyjęciem ustawy? Kto jest przeciw? Kto się wstrzymał?

OG: Głosowanie do 24 IV 2009.

Dofinansowania zaopatrzenia w sprzet rehabilitacyjny, przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze

O dofinansowanie do zakupu sprzętu rehabilitacyjnego, przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych może ubiegać się osoba niepełnosprawna, jeżeli:
- posiada ważne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności,
- posiada fakturę za zakupiony przedmiot ortopedyczny lub środek pomocniczy określającą kwotę opłaconą w ramach ubezpieczenia zdrowotnego,
- przedłoży oświadczenia o miesięcznych dochodach osoby niepełnosprawnej, pozostałych członków rodziny pozostających na wspólnym gospodarstwie domowym.

O dofinansowanie ze środków Funduszu zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny mogą ubiegać się osoby niepełnosprawne stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, jeżeli średni miesięczny dochód, w rozumieniu przepisów o zasiłkach rodzinnych, pielęgnacyjnych i wychowawczych, pomniejszony o obciążenie zaliczką na podatek dochodowy od osób fizycznych, składkę z tytułu ubezpieczenia emerytalnego, rentowego i chorobowego określoną w przepisach o systemie ubezpieczeń społecznych oraz o kwotę alimentów świadczonych przez osoby pozostające we wspólnych gospodarstwie domowym na rzecz innych osób, podzielony za rok podatkowy poprzedzający rok, w którym składany jest wniosek, nie przekracza kwoty:
- 50 % przeciętnego wynagrodzenia, o którym mowa w art.2 pkt4 ustawy, zwanego dalej przeciętnym wynagrodzeniem, na osobę we wspólnym gospodarstwie domowym,
- 65 % przeciętnego wynagrodzenia w przypadku osoby samotnej.

O dofinansowanie ze środków Funduszu zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze przyznawane na podstawie odrębnych przepisów mogą ubiegać się osoby niepełnosprawne, jeżeli dochód tych osób nie przekracza odpowiednio kwot.

Wysokość dofinansowania wynosi do zaopatrzenia:
- w sprzęt rehabilitacyjny - do 60 % kosztów tego sprzętu nie więcej jednak niż do wysokości pięciokrotnego przeciętnego wynagrodzenia,
- w przedmioty ortopedyczne:
• do 100 % udziału własnego osoby niepełnosprawnej w limicie ceny ustalonej na podstawie odrębnych przepisów, jeżeli taki udział jest wymagany,
• do 150 % sumy kwoty limitu, o którym mowa w punkcie powyżej, wyznaczonego przez wyznaczonego przez NFZ oraz wymaganego udziału własnego osoby niepełnosprawnej w zakupie tych przedmiotów i środków, jeżeli cena zakupu jest wyższa niż ustalony limit.
- w sprzęt rehabilitacyjny - do 60 % kosztów tego sprzętu nie więcej jednak niż do wysokości pięciokrotnego przeciętnego wynagrodzenia.

W przypadku, gdy cena przedmiotu ortopedycznego, środka pomocniczego, leczniczego środka technicznego jest wyższa niż limit różnicę pokrywa uprawniony. Przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze przyznawane są uprawnionym na własność. Ponowne przyznanie zaopatrzenia może nastąpić po upływie okresu jego używalności zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 10.10.2001r. w sprawie szczegółowego wykazu i limitów cen przedmiotów ortopedycznych, środków pomocniczych i leczniczych środków technicznych.

Lekarz, pod którego opieką znajduje się osoba niepełnosprawna, zleca zakup niezbędnego w funkcjonowaniu przedmiotu ortopedycznego lub pomocniczego, na który limit kasowy przyznaje Narodowy Fundusz Zdrowia Po otrzymaniu limitu kasowego osoba niepełnosprawna udaje się po zakup wyłącznie do producenta, który ma podpisaną umowę z Funduszem Zdrowia.

Wniosek o dofinansowanie należy składać, w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie wraz z załącznikami tzn. aktualnym orzeczeniem i fakturami za zakupione przedmioty. Wnioski można składać w każdym czasie. PCPR w terminie 10 dni od otrzymania wniosku sprawdza z załącznikami pod wzglądem formalnym i informuje wnioskodawcę o uchybieniach, które powinny być usunięte w terminie 30 dni. Nie uzupełnienie wniosku w wyznaczonym terminie powoduje pozostawienie go bez rozpatrzenia. Kompletne wnioski są rozpatrywane w ciągu 30 dni od dnia złożenia.

napisane na podst. wiadomości z onet.pl

Już można składać wnioski o zasiłki rodzinne
Agnieszka Rosa
Rzeczpospolita

Gminy i ośrodki pomocy społecznej drukują wnioski niezbędne do ustalenia prawa do świadczeń rodzinnych oraz zaliczki alimentacyjnej

Od dziś bowiem obowiązuje zmiana ustawy oświadczeniach rodzinnych oraz ustawy o podatku rolnym (DzU nr 109, poz. 747). Weszły również wżycie dwa rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej uwzględniające tę zmianę. Pierwsze nowelizuje rozporządzenie w sprawie wzoru wniosku o ustalenie prawa do zaliczki alimentacyjnej oraz odpowiednich zaświadczeń (DzU nr 114, poz. 782), drugie to rozporządzenie o sposobie i trybie postępowania w sprawach oświadczenia rodzinne (DzU nr 114, poz. 783).

Można już składać dokumenty

Zainteresowani pobieraniem zasiłku rodzinnego (i ewentualnie dodatków do niego) oraz zaliczką alimentacyjną mogą już zatem składać dokumenty potwierdzające zarobki z 2006 r. Od nich zależy, czy dostaną świadczenia w roku zasiłkowym rozpoczynającym się 1 września 2007 r. i trwającym do 31 sierpnia 2008 r.

Przypomnijmy: jeśli rodzina złoży wniosek z niezbędnymi dokumentami do końca lipca, gmina lub ośrodek pomocy społecznej (ops) ustali prawo doświadczeń i wypłaci do końca września te przysługujące za wrzesień.

Jeśli jednak zainteresowani złożą wniosek od 1 sierpnia do końca września, to gmina lub ops ustali prawo do świadczeń i wypłaci je za wrzesień do końca października.

Limit dochodu jest taki sam

Tak samo jak w poprzednim roku do zasiłku rodzinnego i ewentualnych dodatków do niegouprawnia dochód w rodzinie nie wyższy niż 504 zł na osobę. Jeśli w rodzinie jest dziecko niepełnosprawne, górna granica dochodu wynosi 583 zł.

Rodziny, które teraz mają prawo doświadczeń, ale ich dochód przekroczył limit o nie więcej niż 48 zł na osobę, nie stracą ich w następnym roku zasiłkowym.

Prezes GUS się pośpieszy

Do 23 września prezes GUS powinien ogłosić wysokości przeciętnego dochodu z 1 ha przeliczeniowego. Ten wskaźnik jest niezbędny, by ustalić dochód na osobę w rodzinach utrzymujących się z pracy na roli. Wcześniej miał czas do 30 października. Nowy termin pozwoli wydać decyzje o prawie do świadczeń i wypłacić zasiłki za wrzesień do końca października.

Gminy będą miały mniej pracy w ustalaniu prawa do świadczeń dla dzieci niesolidnego alimenciarza. Do tej pory musiały bowiem wydawać nowe decyzje po każdej zmianie w egzekucji alimentów. Od września nieregularna ściągalność zaważy na prawie do świadczeń dopiero w kolejnym roku zasiłkowym.

Unijne procedury w ustawie

Jest już w ustawie o świadczeniach rodzinnych procedura ustalania prawa do wsparcia dla rodzin, z których ktoś wyjechał do pracy w państwie unijnym.

Sprawami świadczeń przyznawanych na podstawie unijnych przepisów o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego zajmą się regionalne ośrodki polityki społecznej (rops). Zbadają prawo do nich w dwóch wypadkach: gdy gmina lub gdy ops wie w chwili składania wniosku o zasiłek rodzinny, że ktoś z rodziny pracuje za granicą.

źródełko

^^^^^^^^^^^^^^^
Wzory nowych wniosków:
Wniosek o ustalenie prawa do zasiłku rodzinnego oraz dodatków do zasiłku rodzinnego
Oświadczenie członka rodziny o wysokości dochodu niepodlegającego opodatkowaniu, który został uzyskany w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy
Wniosek o ustalenie prawa do świadeczenia pielęgnacyjnego
Wniosek o ustalenie prawa do dodatku z tytułu samotnego wychowania dziecka dla osób, które otrzymywały do dnia 1 maja 2004 r. ustalone na siebie świadczenie na podstawie ustawy z dnia 18 lipca 1974 r. o funduszu alimentacyjnym (DzU z 1991 r. nr 45, poz. 200 z późn. zm.)

Tutaj możecie się zapoznać z treścią poszczególnych rozporządzeń oraz znaleźć inne potrzebne wzory wniosków.

Kasia101 --- szczerze mówiąc trochę pogubiłam się w tym wszystkim: orzeczenie macie do 31 września, tak? Tak to rozumiem, skoro piszesz, że zasiłek macie przyznany do tego czasu? Nie bardzo rozumiem dlaczego nie dostałaś świadczenia (chodzi o zasiłek pielęgnacyjny?)?

Zasiłek pielęgnacyjny powinnaś dostać najpóźniej w terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku w MOPS czy też CPR, nie wiem jak jest u Ciebie. Świadczenie to staje się należne od dnia, w którym złożyłaś wniosek, a więc jeśli np. wniosek składasz w maju (choćby i ostatniego dnia miesiąca), mogą Ci wypłacić i w czerwcu, ale wówczas i za maj i za czerwiec razem.

Co do legitymacji; ja czekałam 14 dni na uprawomocnienie się decyzji, po czym złożyłam wniosek w Zespole ds. Orzekania o Niepełnosprawności (tam gdzie wydawali decyzję) i za tydzień miałam legitymację na synka.

Jeśli chodzi o przedłużanie prawa do zasiłku pielęgnacyjnego; jest on przyznany na czas, na jaki macie orzeczenie o niepełnosprawności, dlatego jeśli (o ile dobrze zrozumiałam) macie orzeczenie do 31.09, powinnaś w sierpniu złożyć papiery o ponowną komisję. Jeśli komisja wyda orzeczenie na nowy okres - tym samym na ten nowy okres będziesz miała prawo do zasiłku pielęgnacyjnego na dziecko.

Nie wiem, także, czy jest to dobre miejsce, ale może takich nieświadomych jak ja do niedawna, osób jest więcej. Chciałabym zwrócić uwagę wszystkich, że Nam, Rodzicom czy Opiekunom Dzieci z Orzeczeniem o Niepełnosprawności, należy się urlop wychowawczy na te dzieci aż do ukończenia przez nie 18 r.ż. Bez tego orzeczenia urlop taki przysługuje do 4 r.ż. dziecka.

Wymiar urlopu: 3 lata przy orzeczeniu bezterminowym lub też dłuższym niż 3 lata. Urlop ten można podzielić na 4 części, ale można też wziąć go ciurkiem (tylko jeśli orzeczenie jest na tak długi czas).

Świadczenia z MOPS-u: 400 zł - zasiłek wychowawczy, 153 zł - zasiłek pielęgnacyjny, 64 zł - zasiłek rodzinny, 80 zł - zasiłek zt. kształcenia i rehabilitacji. Dodatkowo 100 zł raz w roku zt. rozpoczęcia roku szkolnego. W sumie miesięcznie (stale), w okresie urlopu wychowawczego wychodzi 697 zł. Warunkiem jest wskazanie do roztoczenia opieki nad takim dzieckiem, pkt. 7 lub 8 orzeczenia.

W takiej sytuacji, ponieważ nie pracujecie, a Wasz "dochód" wyniesie te niecałe 700 zł, możecie ubiegać się o zasiłki celowe w MOPS, co może wspomóc gospodarstwo domowe (o ile oczywiście małżonek nie zarabia tyle, że przekroczycie te 583 zł). Wszystkie świadczenia nie będą się Wam również należały (oprócz zasiłku pielęgnacyjnego) w przypadku przekroczenia stawki 583 zł na osobę w rodzinie (oczywiście wtedy nie bierze się już pod uwagę dochodu osoby, która występuje o urlop wychowawczy).

Poza tym, przepisy dopuszczają możliwość dorobienia w trakcie urlopu wychowawczego, pod warunkiem, że nie odbywa się to kosztem opieki nad dzieckiem, na które mamy urlop wychowawczy. Np. dziecko rano odwozi się do szkoły (integracyjnej, specjalnej, zwykłej), idziesz do pracy na 3-4 godziny, odbierasz dziecko ze szkoły i resztę czasu spędzasz już tylko z nim.

Gdyby ktoś miał jakieś pytania, piszcie.

A co do Kasi101, napisz czy dobrze Cię zrozumiałam, bo nie wiem, czy udało mi się pomóc?

Pozdrawiam,
Justyna

Do Kasi101 ------- być może moje przedmówczynie mają rację, w przepisach nie znalazłam nt. wykluczania się tych świadczeń - to mnie wprowadzono w błąd w moim OPS. Przepraszam Cię, chciałam pomóc zgodnie z moim ówczesnym stanem wiedzy.

Swoją drogą, dziękuję za korektę, mimo tego, że w formie takiego ostrego ataku.

Poniżej, dla Ciebie, Kasiu, a być może też dla innych, którzy czegoś o tych dwóch świadczeniach nie wiedzą, przytaczam info ze strony http://pomocspoleczna.ngo.pl - odnajdziecie tam chyba wszystkie potrzebne informacje.

Świadczeniami opiekuńczymi wymienionymi w ustawie o świadczeniach rodzinnych są:
- świadczenie pielęgnacyjne,
- zasiłek pielęgnacyjny.
Świadczenie pielęgnacyjne

Przysługuje z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością opieki nad dzieckiem niepełnosprawnym. Niepełnosprawność musi być potwierdzona orzeczeniem o niepełnosprawności lub o znacznym stopniu niepełnosprawności. Dziecko (do ukończenia 16 roku życia) legitymujące się orzeczeniem o niepełnosprawności powinno mieć dodatkowo wpisane w orzeczenie dwa wskazania, o:
- konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji, oraz
- konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.

Świadczenie otrzymuje matka lub ojciec dziecka albo opiekun faktyczny, jeśli nie podejmuje lub rezygnuje z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, ponieważ musi opiekować się dzieckiem niepełnosprawnym. Warunkiem otrzymania świadczenia jest spełnienie kryterium dochodowego z ustawy o świadczeniach rodzinnych (patrz: „Kryterium dochodowe”).

Wysokość świadczenia – 420 zł

Osoby pobierające świadczenie pielęgnacyjne, niepodlegające obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego z innego tytułu, obejmowane są ubezpieczeniem.

Kiedy świadczenie pielęgnacyjne nie jest przyznawane:
- jeśli osoba sprawująca opiekę ma ustalone prawo do: renty, renty socjalnej, emerytury, zasiłku stałego, zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego,
- dziecko przebywa w rodzinie zastępczej, w specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym (gdzie korzysta z całodobowej opieki), lub w innej placówce zapewniającej całodobową opiekę przez co najmniej 5 dni w tygodniu (z wyjątkiem zakładów opieki zdrowotnej),
- osoba w rodzinie ma ustalone prawo do wcześniejszej emerytury na to dziecko,
- jeśli osoba wymagająca opieki zawarła związek małżeński.

Świadczenia pielęgnacyjnego nie można łączyć z dodatkiem do zasiłku rodzinnego z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego. Nie można również pobierać dwóch świadczeń pielęgnacyjnych – tzn. przysługuje tylko na jedno dziecko w rodzinie.

Zasiłek pielęgnacyjny

Skierowany jest do dwóch grup: do osób niepełnosprawnych oraz do osób starszych. Przysługuje:
- dziecku niepełnosprawnemu (z orzeczoną niepełnosprawnością),
- osobie niepełnosprawnej w stopniu znacznym,
- osobie niepełnosprawnej w stopniu umiarkowanym, jeśli niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21 roku życia,
- osobie, która ukończyła 75 lat.

Znaczny stopień niepełnosprawności oznacza: niepełnosprawność w stopniu znacznym, całkowitą niezdolność do pracy i samodzielnej egzystencji, stałą albo długotrwałą niezdolność do pracy w gospodarstwie rolnym i do samodzielnej egzystencji lub zaliczenie do I grupy inwalidów.

Umiarkowany stopień niepełnosprawności oznacza: niepełnosprawność w umiarkowanym stopniu, całkowitą niezdolność do pracy lub zaliczenie do II grupy inwalidów.

Wysokość zasiłku – 153 zł

Zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje osobie przebywającej w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie, jeżeli pobyt osoby i udzielane przez tę instytucję świadczenia częściowo lub w całości finansowane są z budżetu państwa albo z Narodowego Funduszu Zdrowia. Nie przysługuje również osobie uprawnionej do dodatku pielęgnacyjnego (wypłacanego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych z rentą lub emeryturą).
_______________________________________
Zasiłek pielęgnacyjny jest formą wsparcia, zapisaną w ustawie o świadczeniach rodzinnych, o którą mogą ubiegać się osoby nie spełniające kryteriów dochodowych (podobnie jak w przypadku jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka). Oznacza to, że adresatami zasiłku są nie tylko osoby/ rodziny znajdujące się w gorszej sytuacji materialno-bytowej, ale wszyscy - po spełnieniu opisanych powyżej warunków.

W tym roku o 20 zł wzrośnie zasiłek pielęgnacyjny

ZMIAN PRAWA - Resort pracy proponuje, aby świadczenie pielęgnacyjne było wypłacane bez względu na dochód rodziny.

Od 1 listopada ma zostać zniesione kryterium dochodowe dla osób ubiegających się o świadczenie pielęgnacyjne, które wynosi 420 zł miesięcznie. Trzykrotnie ma też wzrosnąć podstawa naliczania składki na emeryturę i rentę osób, które je otrzymują. Takie m.in. zmiany przewiduje przygotowany przez resort pracy projekt nowelizacji ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 139, poz. 992 z późń. zm.). Trafił do konsultacji społecznych.

Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje obecnie osobie, która rezygnuje z pracy, aby sprawować opiekę nad niepełnosprawnym członkiem rodziny. Musi się on legitymować orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności lub orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie z konkretnymi wskazaniami dotyczącymi jego stanu zdrowia. Świadczenie przysługuje, jeśli dochód na członka rodziny nie przekracza 583 zł netto miesięcznie. Resort pracy proponuje, aby od listopada znieść to kryterium.

- To dobra zmiana. Rodzic, który musi zajmować się niepełnosprawnym dzieckiem, ma do wyboru: albo robić to samemu, albo oddać dziecko do specjalnej placówki i podjąć pracę - mówi Małgorzata Harasimowicz, dyrektor Wydziału Świadczeń Rodzinnych w Urzędzie Miasta w Toruniu.

Tłumaczy, że taka instytucjonalna opieka też kosztuje i może się okazać, że lepiej zapłacić za to rodzicowi. Jest wręcz zwolennikiem wypłacania im świadczenia w wysokości minimalnej pensji. Wskazuje też, że zniesienie kryterium nie powinno doprowadzić do nadużyć, bo ustawa restrykcyjnie reguluje, kto może się o nie ubiegać. Innego zadnia jest Dorota Głogosz z Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych.

- Kryterium dochodowe gwarantuje, że pomoc państwa trafia do osób najbardziej potrzebujących - mówi.

Eksperci zgadzają się, że dobrą zmianą jest podniesienie tzw. podstawy naliczania składek na emeryturę i rentę osób otrzymujących takie świadczenie. Ma wzrosnąć z 420 zł do minimalnej płacy (w 2009 r. - 1276 zł). W efekcie na konta emeryckie do ZUS i OFE takich osób będzie miesięcznie trafiać prawie 250 zł, zamiast niepełna 82 zł.

- Długie okresy bierności mogą narazić te osoby na ubóstwo na emeryturze - mówi Dorota Głogosz.

Jej zdaniem podstawa ta powinna docelowo, tak jak dla osób na urlopach wychowawczych, wzrosnąć do 60 proc. średniej płacy.

Resort pracy proponuje też, aby zrównać wysokość dodatku i zasiłku pielęgnacyjnego. Wynoszą one obecnie odpowiednio 163,15 zł miesięcznie (od marca 173,10 zł) i 153 zł. Zasiłek ma też rosnąć na takich samych zasadach jak dodatek, tj. co roku w marcu z waloryzacją emerytur i rent.

Ministerstwo szacuje, że proponowane zmiany spowodują wzrost liczby osób otrzymujących świadczenie pielęgnacyjne o około 3 tys. (obecnie otrzymuje je 69 tys. osób). 153 mln zł ma kosztować budżet podniesienie podstawy naliczania składek, a około 200 mln zł podniesienie wysokości zasiłku pielęgnacyjnego.

Żródło

To jest artykuł z Gazety Prawnej,dzisiejsze wydanie internetowe...

Rozdział III
Warunki uczestnictwa w turnusach rehabilitacyjnych.

1. W turnusach rehabilitacyjnych mogą uczestniczyć osoby:

1) w wieku powyżej 16 roku życia, posiadające aktualne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności lub równoważne (zgodnie z art.5 i art.62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, Dz.U. Nr 123, poz.776 z późn. zm.), lub

2) w wieku do ukończenia 16 roku życia, które:

a) mają przyznany zasiłek pielęgnacyjny, potwierdzony zaświadczeniem o jego pobieraniu przez rodziców lub prawnych opiekunów, wydanym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, zakład pracy, urząd gminy bądź urząd pracy, lub

b) uprawnione są do zasiłku pielęgnacyjnego na podstawie zaświadczenia wydanego zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 26 stycznia 1998r. w sprawie stanów zdrowia oraz szczegółowych zasad, warunków i trybu wydawania zaświadczeń będących podstawą uzyskania zasiłku pielęgnacyjnego dla dziecka (Dz.U. Nr 15, poz.70), którym zasiłek pielęgnacyjny nie jest wypłacany z powodu przebywania w domu pomocy społecznej, w domu dziecka lub innej placówce opiekuńczo-wychowawczej, a rodzina nie ponosi odpłatności za ich pobyt.

2. Osoby niepełnosprawne kierowane są do uczestnictwa w turnusie na wniosek lekarza.

3. W czasie trwania turnusu uczestnicy powinni być poddani badaniu lekarskiemu na początku i na końcu turnusu. Uczestnik turnusu jest zobowiązany do przedstawienia - w trakcie pierwszego badania lekarskiego na turnusie - informacji o stanie zdrowia, wypełnionej przez lekarza wnioskującego o skierowanie na turnus rehabilitacyjny.

Osoby niepełnosprawne oraz ich opiekunowie wyjeżdżający na turnus rehabilitacyjny jako uczestnicy nie mogą pełnić roli kadry na turnusie.

Rozdział IV
Zasady przyznawania dofinansowania do uczestnictwa w turnusach rehabilitacyjnych ze środków PFRON.

1. Osoby niepełnosprawne mogą otrzymać dofinansowanie do uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym ze środków PFRON jeden raz w roku kalendarzowym (bierze się pod uwagę datę rozpoczęcia turnusu).

2. Ze środków PFRON może zostać także dofinansowany pobyt opiekuna osoby niepełnosprawnej w przypadku, gdy obecność opiekuna na turnusie rehabilitacyjnym wynika z wyraźnego i uzasadnionego zalecenia lekarskiego, sformułowanego we wniosku, o którym mowa w rozdziale III ustęp 3.

3. Ze środków PFRON, przeznaczonych na dofinansowanie uczestnictwa w turnusach rehabilitacyjnych, będących w dyspozycji PCPR mogą korzystać osoby niepełnosprawne posiadające stałe lub tymczasowe, jednak nie krótsze niż 6 miesięcy, zameldowanie w miejscowości znajdującej się na obszarze działania danego PCPR.

4. Wysokość dofinansowania ze środków PFRON do turnusu rehabilitacyjnego wynosi:

1) dla uczestnika ze znacznym stopniem niepełnosprawności - 75% najniższego wynagrodzenia,

2) dla uczestnika z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności - 70% najniższego wynagrodzenia,

3) dla uczestnika z lekkim stopniem niepełnosprawności - 65% najniższego wynagrodzenia,

4) dla dziecka niepełnosprawnego - 75% najniższego wynagrodzenia,

5) dla niezbędnego opiekuna - 50% najniższego wynagrodzenia,

6) dla uczestnika zatrudnionego w zakładzie pracy chronionej - 50% najniższego wynagrodzenia.

5. Dofinansowanie, o którym mowa w ustępie 1, nie przysługuje, jeżeli miesięczny dochód na jednego członka rodziny wnioskodawcy przekracza kwotę trzykrotnego najniższego wynagrodzenia.

6. W przypadku uzasadnionym szczególnie trudną sytuacją życiową wnioskodawcy, potwierdzoną wywiadem środowiskowym przeprowadzonym przez pracownika socjalnego, PCPR może przyznać dofinansowanie, o którym mowa w ustępie 1, w wysokości do 100% najniższego wynagrodzenia.

Dofinansowanie ze środków PFRON do pobytu osoby niepełnosprawnej na turnusie rehabilitacyjnym może być wykorzystane jedynie przez osobę, której zostało przyznane.

Dojazd środkami komunikacji publicznej (np. PKP,PKS): Dla Uczestnika (ew. niepełnosprawne dziecko w wieku szkolnym, jadące na turnus rehabilitacyjny) zniżka wynosi 78% od ceny biletu. Dla Opiekuna Osoby niepełnosprawnej zniżka wynosi 95%.
IV. Dofinansowania z innych źródeł.

Biorąc pod uwagę ograniczenia wprowadzane w kazdym roku przez PFRON, dobrze jest na początku roku zacząć starania o ubieganie się o dofinansowania z innych źródeł. Wsparcie oefrują niektóre zakłady pracy, Stowarzyszenia, Fundacje (TVN Nie jesteś sam, Jolanty Kwaśniewskiej), ZPCH i inne instytucje. Często prośba o wsparcie nie pozostaje bez odpowiedzi. Zachęcamy równiez do takiej formy pozyskiwania dofinansowania.

Bliższych informacji udzieli również:
1. Lokalny oddział PCPR, MOPS, MOPR, OPS.
2. Punkt informacji na lokalnej stacji PKP.

Wyrok Sądu Najwyższego - Izba Cywilna
z dnia 14 maja 2002 r.
V CKN 1032/2000
Fakt powstania obowiązku alimentacyjnego rodzica w stosunku do nowonarodzonego dziecka nie pociąga za sobą automatycznie wygaśnięcia takiego obowiązku w stosunku do innych dzieci.

Uzasadnienie
Powód Mirosław K. wystąpił przeciwko swojemu synowi, Danielowi K. z powództwem o ustalenie, że wygasł jego obowiązek alimentacyjny w stosunku do pozwanego.
Pozwany jest pełnoletni od 1995 r. Powód jest jego ojcem, jednak strony zamieszkiwały i zamieszkują oddzielnie (powód przebywa obecnie w Niemczech). Pozwany popełnił od 1992 r. kilka czynów karalnych, ponadto odurzał się oparami kleju. Badania przeprowadzone w związku z toczącym się postępowaniem w sprawie (...) przed Sądem Rejonowym w K. wykazały, że Daniel K. cierpi na ociężałość umysłową. Stwierdzono także nieprawidłowość relacji interpersonalnych w rodzinie pozwanego. Nie był on z nikim związany emocjonalnie, a ojciec, z którym miał sporadyczny, ale znaczący kontakt, stanowił dla niego negatywny wzorzec osobowy. Ze słów matki wynikało przy tym, że ojciec nakłaniał pozwanego do popełniania czynów karalnych.
W 1996 r. pozwany Daniel K. został zaliczony do II grupy inwalidzkiej, a od lipca 1998 r. jest inwalidą I grupy. Rozpoznano u niego schizofrenię paranoidalną. Stan zdrowia nie pozwala na podjęcie zatrudnienia. Pozwany pobiera rentę, która w styczniu 1999 r. wynosiła 443 zł.
W tej sytuacji Sąd pierwszej instancji oddalił powództwo Mirosława K. uznając, że pozwany nie jest w stanie uzyskać środków utrzymania wykonując pracę zarobkową, a przyznana mu renta nie może pokryć kosztów utrzymania. Obowiązek alimentacyjny ciążący na rodzicach nie wygasł.
W wyniku apelacji powoda Sąd Okręgowy w Ś. wyrokiem z dnia 16 listopada 1999 r. (...) zmienił orzeczenie Sądu pierwszej instancji i stwierdził, że obowiązek alimentacyjny powoda względem pozwanego ustał z dniem 1 czerwca 1998 r. Sąd drugiej instancji dokonał analizy sytuacji majątkowej powoda oraz pozwanego i uznał, że otrzymywana przez Daniela K. ad 1998 r., z uwagi na zaliczenie do I grupy inwalidzkiej, renta wraz z zasiłkiem pielęgnacyjnym zaspokaja jego usprawiedliwione potrzeby. Dodatkowo w czerwcu 1998 r. po stronie powoda wystąpiła zmiana stosunków w rozumieniu art. 138 kro, gdyż urodziła mu się córka i powstał w stosunku do niej obowiązek alimentacyjny. Zachodziły zatem podstawy do uwzględnienia powództwa w części.
Kasacja pozwanego oparta została na podstawie naruszenia prawa materialnego. Skarżący wskazuje naruszenie art. 138 i 133 § 1 kro przez błędną wykładnię polegającą na uznaniu, że obowiązek alimentacyjny powoda względem pozwanego ustał.
Sąd Najwyższy zważył, co następuje:
Kodeks rodzinny i opiekuńczy nie określa w sposób definitywny chwili (lub zdarzenia), w której ustaje obowiązek alimentacyjny rodziców względem dziecka. Z art. 133 § 1 kro wynika, że obowiązek taki istnieje w stosunku do dziecka, które nie jest w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania. Oznacza to, że zarówno sam fakt osiągnięcia przez dziecko pełnoletności, jak i uzyskiwanie przez nie środków finansowych z tytułu pracy zawodowej, renty inwalidzkiej czy zasiłku dla bezrobotnych, nie pociąga za sobą automatycznie ustania obowiązku alimentacyjnego ciążącego na rodzicach.
W rozpoznawanej sprawie występuje sytuacja, w której pełnoletnie dziecko uzyskało rentę inwalidzką, jednak wysokość tego świadczenia nie pozwala na pokrycie kosztów utrzymania i leczenia. Została zatem spełniona jedna z przesłanek istnienia obowiązku alimentacyjnego, jaką stanowi niemożliwość samodzielnego utrzymania się przez dziecko.
Pozostaje jednak do rozważenia, czy nie nastąpiła po stronie powoda taka zmiana stosunków, która pociągałaby za sobą ustanie ciążącego na nim obowiązku alimentacyjnego.
Sąd drugiej instancji uznał, że taka zmiana stosunków miała miejsce, gdyż powodowi urodziło się dziecko i powstał obowiązek alimentacyjny w stosunku do córki.
Takiego stanowiska nie sposób podzielić. Sam fakt urodzenia się kolejnego dziecka nie pociąga za sobą automatycznie ustania obowiązku alimentacyjnego w stosunku do pozostałych dzieci. Może on ewentualnie wpłynąć na rozmiar istniejącego obowiązku (wysokość rat alimentacyjnych). Przedmiotem niniejszej sprawy nie jest jednak zakres obowiązku ciążącego na powodzie, a jedynie kwestia jego wygaśnięcia. Jak wskazano jednak, w sprawie nie wystąpiły okoliczności uzasadniające ustanie obowiązku alimentacyjnego ciążącego na powodzie w stosunku do syna Daniela.
Z tych względów Sąd Najwyższy orzekł jak w sentencji (art. 393[15] kpc). O kosztach orzeczono na podstawie art. 98 § 1 i 108 § 1 kpc.

Witaj , wklejam Ci zasady przyznawania tego świadczenia.

Świadczenie pielęgnacyjne z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością opieki nad dzieckiem przysługuje matce lub ojcu dziecka albo opiekunowi faktycznemu dziecka, jeżeli nie podejmuje lub rezygnuje z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad dzieckiem legitymującym się orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami:

* konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz
* konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji,
* albo orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje w wysokości 420,00 zł miesięcznie, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekracza kwoty 583 zł.

Świadczenia pielęgnacyjne nie przysługują, jeżeli:

* osoba sprawująca opiekę ma ustalone prawo do emerytury, renty, renty socjalnej, zasiłku stałego, zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego,
* osoba wymagająca opieki:
1. pozostaje w związku małżeńskim,
2. została umieszczona w rodzinie zastępczej, w specjalnym ośrodku szkolno – wychowawczym i korzysta w nim całodobowej opieki albo w związku z koniecznością kształcenia, rewalidacji lub rehabilitacji, w placówce zapewniającej całodobową opiekę przez co najmniej 5 dni w tygodniu z wyjątkiem zakładów opieki zdrowotnej,
* osoba w rodzinie ma ustalone prawo do wcześniejszej emerytury na to dziecko,
* osoba w rodzinie ma ustalone prawo do dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego albo do świadczenia pielęgnacyjnego na to lub na inne dziecko w rodzinie.

W przypadku ustalania prawa do świadczeń uzależnionych od niepełnosprawności – prawo do świadczeń ustala się na okres zasiłkowy, chyba że orzeczenie zostało wydane na czas określony wówczas świadczenia przysługują do ostatniego dnia miesiąca, w którym upływa termin ważności orzeczenia.
W przypadku utraty ważności orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności, jeżeli osoba niepełnosprawna uzyska ponownie orzeczenie o niepełnosprawności lub odpowiednim stopniu niepełnosprawności stanowiące kontynuację poprzedniego orzeczenia, prawo do świadczenia pielęgnacyjnego ustala się od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynął termin ważności poprzedniego orzeczenia, nie wcześniej jednak niż od miesiąca, w którym osoba złożyła wniosek o kontynuację świadczenia pielęgnacyjnego. W tym celu do wniosku o świadczenie pielęgnacyjne (kontynuację) należy dołączyć zaświadczenie właściwej instytucji (np. PCPR lub ZUS) potwierdzające złożenie wniosku o ponowne ustalenie niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności.

KATOWICE / LODZ / SZCZECIN / LUBLIN Dla naszego klienta, nowej firmy działającej w domenie komunikacji wizualnej architektury pilnie poszukujemy Kandydatów na stanowisko :

• 2D Grafik Designer
• 3D Grafik Designer
• Webmaster

Oferujemy:
• ciekawą prace w młodym zespole,
• atrakcyjne warunki zatrudnienia,
• możliwość wykorzystania i rozwinięcia swoich umiejętności,
• wynagrodzenie zasadnicze i system motywacyjny.

Wymagania:

Grafik 2D/3D, Webmaster
• wykształcenie wyższe lub w trakcie studiów
• dobra znajomość języka angielskiego;
• doświadczenie w tworzeniu stron, umiejętność pracy w środowisku Flash, Photoshop, Corel, Adobe Illustrator, itp.
• znajomość programów architektonicznych AutoCAD lub ArchiCAD
• bardzo dobra znajomość programu 3DstudioMax, Vray
• wysoka motywacja i skuteczności w osiąganiu celów;
• elastyczność w działaniu oraz zdolności szybkiego reagowania na potrzeby klienta;
• odporność na stres;
• mile widziane doświadczenie w pracy na podobnym stanowisku
• umiejętność pracy w zespole

HR / Office Manager
Zakres obowiązków :
• Kandydat zatrudniony na tym stanowisku odpowiadać będzie odpowiedzialny za:
• zarządzanie systemem wynagrodzeń i całokształtem spraw związanych z płacami(zasiłki chorobowe, opiekuńcze, rodzinne, pielęgnacyjne, wychowawcze, rehabilitacyjne oraz inne nieobecności; korekty wynagrodzeń, potrącenia i inne)
• stworzenie /zarządzanie systemem dokumentacji pracowniczej (utrzymywanie i uaktualnianie bazy danych pracowników)
• sporządzanie listy płac, dokumentacja dla ZUS i US,
kontakty z ZUS i urzędami skarbowymi
• zarządzanie działem personalnym, planowanie budżetu, planowanie zatrudnienia, prowadzenie projektów rekrutacyjnych, szkoleniowych i rozwojowych
• kierowanie zespołem i procesami,
informowanie pracowników odnośnie kwestii płacowych oraz zmian w przepisach, osiąganie operacyjnych i organizacyjnych celów,

Wymagania od kandydata
• wykształcenie wyższe
• minimum 5 letnie doświadczenie na podobnym stanowisku związanym z prowadzeniem spraw kadrowo-płacowych
• 30 - 40 lat
• doświadczenie w domenie graficznym / architekturalnym
• praktyczna, bardzo dobra znajomość przepisów prawa pracy, wynagrodzeń, BHP, ubezpieczeń, podatkowych, ZUS itp.
• doświadczenie w sporządzaniu pełnej dokumentacji pracowniczej (listy płac, umowy, świadectwa pracy, zaświadczenia, inne)
• doświadczenie w tworzeniu procedur dotyczących polityki kadrowo-płacowej
• bardzo dobra znajomość języka angielskiego
• bardzo dobra obsługa pakietu MS Office
• dynamizm
• umiejętność współpracy z ludźmi
• umiejętność organizacji stanowiska pracy
• doskonała komunikatywność

Forma kontaktu:
Prosimy zainteresowane osoby o przesyłanie
- CV ze zdjęciem
- listu motywacyjnego
- oczekiwania finansowe
- portfolio
na adres e-mail: jobconnection@wp.pl

h,he, dlaczego masz sobie dać spokój ? udowodnij nam Tadziu, ze nie mamy racji, a puchwalona dotacja jest pełni uzasadniona i przeznaczana suma nie idzie na inne cele niż pomoc dzieciom. Ciekawi mnie też wysokość dotacji z poprzednich lat.


2002 roku lewica była jeszcze lewicą więc
Dział 853 - Opieka społeczna
Wydatki w tym dziale zostały skalkulowane w łącznej wysokości 12.460.535 zł stanowią 25,8% ogólnych prognozowanych wydatków. W ramach tego działu są realizowane zarówno zadania należące do właściwości Powiatu (zadania własne),jak też zadania z zakresu administracji rządowej.

Na zadania własne wydatki zostały zaplanowane w kwocie 11.579.535 zł, co stanowi 92,9% prognozowanych w tym dziale wydatków.

Zaplanowane w/w kwocie wydatki są przeznaczone na:

* utrzymanie i działalność domów dziecka, usamodzielnienia wychowanków oraz dofinansowanie działalności funkcjonujących na terenie Powiatu Świetlic Środowiskowych, które są prowadzone przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci. Głównym źródłem sfinansowania wydatków związanych z realizacją przedmiotowego zadania są dotychczas środki pochodzące z dotacji celowej z budżetu państwa w kwocie 1.567.000 zł oraz niewielkich dochodów własnych 3.839 zł (rozdział 85301). Niestety wstępnie określona przez Wojewodę Zachodniopomorskiego na ten cel kwota dotacji celowej tylko częściowo pokrywa związane z tym zadaniem koszty. Zaplanowane wydatki uwzględniają jedynie pełne sfinansowanie wydatków osobowych (wynagrodzenia wraz z pochodnymi), a w niewielkim stopniu wydatki rzeczowe. W ramach zaplanowanej kwoty wynagrodzenia i pochodne od wynagrodzeń stanowią 66,3%, dotacje na dofinansowanie działalności świetlic środowiskowych 4,0%, dotacja dla Rodzinnego Domu Dziecka AGATOS w Gardnie 8,9% a pozostałe wydatki bieżące a także rezerwa (70.000zł) - 20,8 % ogółu zaplanowanych wydatków,
* utrzymanie i działalność czterech domów pomocy społecznej (rozdział 85302) - 7.737.696 zł. W ramach zaplanowanych kwot wydatków bieżących wynagrodzenia i pochodne stanowią 77,8 %, pozostałe wydatki bieżące 22,2% , z tego rezerwa wynosi 70.000 zł.
* na wypłacenie świadczeń dla rodzin zastępczych na częściowe pokrycie kosztów utrzymania dzieci przebywających w tych rodzinach oraz innych związanych z tym świadczeń - 1.043.000 zł,
* na realizację zadań własnych z zakresu pomocy społecznej przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie zaplanowano wydatki w kwocie 220.000 zł. W kwocie tej wynagrodzenia i pochodne od wynagrodzeń stanowią 63,3 %,
* na utrzymanie i działalność Powiatowego Urzędu Pracy realizującego zadania z zakresu przeciwdziałania bezrobociu (zadania własne). Wydatki zostały zaplanowane w wysokości 205.000 zł. W ramach tej kwoty wynagrodzenia i pochodne od wynagrodzeń stanowią 94,9%,
* dotacje w wysokości 803.000 zł przeznacza się dla:
o Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Gryfinie na opłaty restrukturyzacyjne - 800.000 zł w formie promesy.
o Polskiego Związku Niewidomych w Gryfinie na działalność statutową - 3.000 zł.

Natomiast zaplanowane na realizację zadań ustawowo zleconych z zakresu administracji rządowej wydatki w kwocie 881.000 zł, stanowiącej 7,1% całości prognozowanych w tym dziale wydatków i są one przeznaczone na:

* wypłatę zasiłków rodzinnych, pielęgnacyjnych i wychowawczych dla funkcjonariuszy Policji i Państwowej Straży Pożarnej w kwocie 97. 000 zł z tego 69.000 zł dla Policji i 28.000 zł dla Państwowej Straży Pożarnej,
* utrzymanie i działalność Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie realizującego zadania rządowe - 140.000 zł, z tego; wynagrodzenia i pochodne 95,3%,
* zadania Zespołu ds. orzekania o stopniu niepełnosprawności w wysokości 49.000 zł, z tego; wynagrodzenia i pochodne 24,6%,
* utrzymanie i działalność Powiatowego Urzędu Pracy realizującego zadania administracji rządowej w zakresie przeciwdziałania bezrobociu wydatki zostały zaplanowane w wysokości 595.000 zł, z tego wynagrodzenia pracownicze i pochodne od wynagrodzeń - 94,4%.

Nie znajdziesz tam dotacji na kościół.
Kacyki zmieniają opcję plityczną i masz co masz.
Radny chwali starostę z przeciwnej opcji za oszczedność.

Ulga podatkowa na dzieci z niepełnosprawnością w rozliczeniu podatkowym za 2008 rok

Uwaga rodzice dzieci z niepełnosprawnością! Zostało niewiele czasu do 30 kwietnia, ostatniego dnia rozliczeń z fiskusem za 2008 rok. Niewielu rodziców dzieci z niepełnosprawnością wie, że w ramach tzw. ulgi prorodzinnej, czyli ulgi na dzieci, kryje się mało znane odliczenie.

Otóż rodzic dziecka z niepełnosprawnością ma prawo do odliczenia podatkowego bez względu na jego wiek (dziecko może więc mieć np. 30 lub 40 lat), a także bez względu na jego dochód. Nie ma tu więc takich ograniczeń jak przy ulgach rehabilitacyjnych, gdzie uzyskanie przez osobę z niepełnosprawnością dochodu
ponad 9120 zł eliminuje możliwość dokonywania odliczeń przez osobę mającą osobę z niepełnosprawnością na utrzymaniu. Warunkiem uzyskania tej ulgi podatkowej jest to, aby dziecko otrzymywało zasiłek lub dodatek pielęgnacyjny, bądź rentę socjalną. W ubiegłym roku ta ulga przysługiwała tylko na dzieci z niepełnosprawnością otrzymujące zasiłek pielęgnacyjny.

Ulga przysługuje podatnikom, którzy w ubiegłym roku wychowywali własne lub przysposobione dzieci. Odliczenie dotyczy zatem wyłącznie rodziców biologicznych lub adopcyjnych. Przez wychowanie rozumieć należy faktycznie wychowanie i faktyczne ponoszenie ciężarów i konsekwencji wychowania dziecka. Nie tylko ponoszenie obciążeń finansowych. W przypadku dzieci dorosłych, bardziej niż o wychowanie chodzi o pomoc, opiekę, wsparcie.

Ulga przysługuje na dzieci:
- bez względu na ich wiek; które w 2008 r. otrzymywały zasiłek pielęgnacyjny, dodatek pielęgnacyjny lub rentę socjalną
- niezależnie od rodzaju i wysokości dochodów dziecka z niepełnosprawnością

Ulga za 2008 rok wynosi 1173,70 zł za każde dziecko z niepełnosprawnością.

Ważne!
Odliczenie nie przysługuje, poczynając od miesiąca kalendarzowego, w którym dziecko:
- na podstawie orzeczenia sądu zostało umieszczone w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie w rozumieniu przepisów o świadczeniach rodzinnych,
- wstąpiło w związek małżeński.

Za 2008 rok ulga przysługuje w pełnej wysokości bez względu na to, że dziecko nie otrzymywało zasiłku pielęgnacyjnego, dodatku pielęgnacyjnego lub renty socjalnej przez cały rok.

Ulga w wysokości 1173, 70 zł dotyczy łącznie obojga rodziców. Nie ma przy tym znaczenia, czy pozostają oni w związku małżeńskim czy nie. Możliwość odliczenia mają również osoby, w stosunku do których zostały orzeczone rozwód lub separacja. W takim przypadku ustawodawca wymaga jednak spełniania dodatkowych warunków do odpisania ulgi na dziecko. Zgodnie z ogólną zasadą w przypadku rodziców rozwiedzionych lub w separacji ulga przysługuje tylko temu rodzicowi, u którego dzieci faktycznie zamieszkują. W praktyce jednak często oboje rozwiedzeni rodzice uczestniczą w wychowywaniu dzieci. W takiej sytuacji ulga przysługuje obojgu rodzicom, którzy powinni się nią podzielić zgodnie z ustawowymi wytycznymi. Jeżeli przez część roku podatkowego dzieci faktycznie zamieszkują u każdego z rodziców, w stosunku do których sąd orzekł rozwód lub separację, odliczenie przysługuje każdemu z nich (jeśli oboje rozliczają podatek na zasadach ogólnych). Jeśli na przykład dziecko rozwiedzionych rodziców przebywało w 2008 r. pół roku u matki a drugie pól u
ojca oznacza to, że każdy z rodziców może ubiegać się o połowę ulgi. Ulga prorodzinna może być stosowana tylko w rocznym zeznaniu podatkowym. Podstawowy warunek skorzystania z ulgi to rozliczanie podatku na zasadach ogólnych. Tylko od takiego podatku można odliczyć ulgę. Nie odpiszą jej zatem osoby uzyskujące wyłącznie przychody opodatkowane podatkiem zryczałtowanym lub według stawki liniowej.

Podatnik dokonuje odliczenia na formularzu rocznego zeznania PIT-36 lub PIT-37 oraz dołączonym do niego załączniku PIT/O przeznaczonym do wykazania ulg i odliczeń, w tym ulgi rodzinnej. Na formularzu PIT/O w pozycji nr 34 należy wpisać liczbę wychowywanych dzieci, a następnie kwotę odliczenia z możliwością jej podziału na podatnika i jego małżonka (pozycje 35 i 36).

Podstawa prawna
- Art. 1 pkt 1 lit. b) ustawy z 6 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw.
- Art. 27f (w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2008 r.) ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Reasumując:
1. Jest ulga dla rodzica.
2. Dziecko powinno mieć przyznany zasiłek lub dodatek pielęgnacyjny, bądź rentę socjalną.
3. Wiek i dochód dziecka nie mają znaczenia.
4. Ulga odliczana od podatku może wynieść maksymalnie 1173 ,70 zł.

źródło: portel dla osób z niepełnosprawnością. pl; autor: Anita Siemaszko

Stowarzyszenie Osób Chorych na Celiakię i Inne Zespoły Złego Wchłaniania

ul. Chrobrego 28, skr. poczt. 547; 66-400 Gorzów Wlkp.

PLAN WYJAZDÓW DLA OSÓB CHORYCH NA CELIAKIĘ I INNE ZESPOŁY ZŁEGO WCHŁANIANIA, ALERGIE POKARMOWE ORAZ ASTMĘ
W 2005 ROKU

Zakopane – Jaszczurówka,
Obóz letni dla dzieci i młodzieży. Zakwaterowanie w pokojach 2, 3, 4 i 5 osobowych, w każdym pokoju umywalka. Łazienki i WC na korytarzach. Na terenie ośrodka plac zabaw, boisko do koszykówki, grill, ping – pong. W programie wycieczki z przewodnikiem autokarowe oraz piesze, ognisko, dyskoteki oraz inne atrakcje. Ośrodek położony w pobliżu wielu szlaków turystycznych.

1. 26.07 - 09.08 2005

Dojazd zorganizowany autokarem i pociągiem (zbiórka w Gorzowie i Poznaniu). Cena skierowania 783 zł.
Cena skierowania obejmuje:
- zakwaterowanie
- wyżywienie(śniadanie, obiad ,podwieczorek, kolacja), dieta zgodnie z zaleceniem lekarza
- całodobowa opieka medyczna
- całodobowa opieka wychowawcza i kierownika turnusu
- transport
- program kulturalno – oświatowy
- wycieczki z przewodnikiem (m.in: Dolina Pięciu Stawów Polskich, Morskie Oko, Czarny Staw, Dolina Koscieliska, Jaskinia Mroźna, Kasprowy Wierch, okolice Zakopanego)
- przewodnika, wstępy do Tatrzańskiego Parku Narodowego, wstęp do Jaskini Mroźnej, wjazd kolejką na Kasprowy Wierch
- ubezpieczenie NW

Niechorze
Zakwaterowanie w pokojach 2, 3, 4 osobowych z pełnym węzłem sanitarnym, telewizorem, czajnikiem, szklankami. Na terenie ośrodka plac zabaw, boisko do siatkówki, parking, grill, kawiarnia, siłownia, rehabilitacja (fizykoterapia, hydroterapia). W programie: wycieczki krajoznawczo - turystyczne, ogniska, dyskoteki oraz inne atrakcje. Ośrodek położony niedaleko plaży.

2. 30.06 – 14.07 2005
Turnus rehabilitacyjny dla dzieci z opiekunami i osób dorosłych. Dojazd we własnym zakresie. Cena skierowania: 1100 zł

3. 16.08 – 30.08 2005
Kolonia rehabilitacyjna dla dzieci i młodzieży w wieku od 7 –18 lat. Dojazd zorganizowany autokarem (zbiórka w Gorzowie i Poznaniu). Cena skierowania:1160 zł

Cena skierowania obejmuje:
- zakwaterowanie
- wyżywienie (śniadanie, obiad, kolacja), dieta zgodnie z zaleceniem lekarza
- całodobowa opieka medyczna
- całodobowa opieka wychowawcza + ratownik(dotyczy wyłącznie kolonii)
- całodobowa opieka kierownika turnusu
- program kulturalno – oświatowy
- transport autokarem (dotyczy wyłącznie kolonii)
- 2 zabiegi rehabilitacyjne do wyboru

Dodatkowe informacje oraz rezerwacja miejsc pod nr. telefonów:
(95) 72 58 333; (95) 72 14 158; 0 601 160 383

Warunkiem potwierdzenia rezerwacji jest wpłata zaliczki na konto Stowarzyszenia: BPH S.A o/Gorzów Wlkp. 48106000760000320000238073
w wysokości 10% ceny skierowania. Osoby posiadające orzeczenie o stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie o przyznanym zasiłku pielęgnacyjnym mogą ubiegać się o dofinansowanie w przypadku wyjazdu na turnus rehabilitacyjny w Niechorzu. Wnioski o dofinansowanie dostępne są w Miejskich i Powiatowych Centrach Pomocy Rodzinie w miejscu zamieszkania.
Członkowie Stowarzyszenia Osób Chorych na Celiakię i Inne Zespoły Złego Wchłaniania mogą ubiegać się o dofinansowanie poprzez Oddziały Terenowe Stowarzyszenia.